2010-04-28
Grupa Lotos i Energa podpisały umowę konsorcjalną dotyczącą opracowania dokumentacji dla podjęcia decyzji o budowie elektrociepłowni zasilanej pozostałością po przerobie ropy naftowej.
Wartość potencjalnej inwestycji szacowna jest na 400 mln euro. Do uruchomienia elektrociepłowni może dojść pod koniec 2014 roku.
Moc elektryczna nowego zakładu, którego powstanie planuje się na terenie gdańskiej rafinerii, to maksymalnie 250 MW. Zgodnie z zapisami umowy, oba koncerny wyraziły wolę podjęcia współpracy mającej na celu przygotowanie projektu pod względem modelu finansowania przedsięwzięcia, uzgodnień środowiskowych oraz doboru optymalnej technologii. Po zakończeniu procesu przygotowawczego zostanie powołana spółka celowa do realizacji budowy obiektu.
– W przypadku uruchomienia nowej elektrociepłowni zyskamy nie tylko dodatkowe megawaty, ale również zwiększymy produkcję pary technologicznej, która jest nieodzownym medium w procesach produkcyjnych, jakie zachodzą w rafinerii – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos SA. – Istotne jest również to, że ten projekt wydaje się być bardzo interesujący z punktu widzenia ekonomicznego. Paliwem do produkcji energii elektrycznej oraz pary technologicznej byłaby ciężka pozostałość po przerobie ropy naftowej, pochodząca bezpośrednio z rafinerii.
- Dla Grupy Energa to niezwykle istotna inwestycja ze względu na konsekwentne wdrażanie strategii grupy, w kontekście powstawania nowych źródeł energii elektrycznej oraz cieplnej. Nie bez znaczenia jest dobór technologii ich wytwarzania. Priorytetem jest jej maksymalnie przyjazny dla środowiska charakter. To już drugi projekt realizowany z partnerem, który tak jak nasza firma, rozumie potrzeby rozwoju pomorskiej gospodarki. Idealnie wpisuje się też w naszą strategię inwestycyjną, której częścią jest również budowa wraz z Grupą Lotos i PGNiG elektrociepłowni gazowej w Gdańsku - ocenia Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.
Zakłada się, że elektrociepłownia wyposażona będzie w najnowocześniejsze systemy odsiarczania i odazotowania spalin, które pozwolą wypełnić normy emisyjne obowiązujące od 2016 r. Planowany zakład będzie mógł się również przyczynić do zbilansowania potrzeb energetycznych Pomorza oraz poprawi stan bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Wspólny projekt energetyczny w Gdańsku jest zgodny zarówno z Programem 10+, realizowanym od 2007 r. przez Grupę Lotos, jak i strategią rozwoju koncernu Energa, która zakłada inwestycje rzędu 20 mld zł, w tym w nowe źródła wytwarzania energii elektrycznej.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...