2023-09-22
Wzajemne uzupełnianie się usług logistycznych dla przemysłu chemicznego i działań na rzecz klimatu to dzisiaj podstawa. Łagodzenie zmian klimatycznych jest zarówno głównym obowiązkiem, jak i wyzwaniem dla dostawców usług logistycznych. Transport i magazynowanie są energochłonne i mają duży wpływ na powstawanie śladu węglowego, a jednym z powodów jest brak wystarczającej liczby bezemisyjnych ciężarówek. Jednak zmiany technologiczne postępują i coraz mocniej wpływają na przekształcenia w branży transportowo – logistycznej.
Przemysł chemiczny ma kluczowe znaczenie dla suwerenności technologicznej Europy. Stanowi on pierwsze ogniwo w wielu łańcuchach dostaw, co sprawia, że niemal wszystkie branże zależą bezpośrednio lub pośrednio od niego, w tym od jego produktów, procesów oraz procedur. Innymi słowy, zapewnienie stabilności przemysłu chemicznego oznacza również zabezpieczenie przyszłości Europy, jako ważnej lokalizacji biznesowej.
Zgodnie z Zielonym Ładem UE, przemysł ma czas do 2050 roku, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto. Będzie to jednak wymagało ogromnego wysiłku, bo zgodnie z obliczeniami Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego VCI branża chemiczna odpowiada za około 5% emisji CO2. Na pierwszym planie znajduje się więc przejście na ekologiczne źródła energii, zwiększone wykorzystanie surowców odnawialnych oraz lepsze zarządzanie cyklem życia produktu. Kluczowe znaczenie mają również zrównoważone procesy wyższego i niższego szczebla, w tym w szczególności logistyka.
W Polsce sytuacja jest podobna. W 2022 roku przemysł chemiczny odpowiadał za około 4,5% emisji CO2, dlatego osiągniecie zerowej emisji może okazać się bardzo dużym wyzwaniem.
- Dachser Polska jako integralna część koncernu, wdraża te same rozwiązania mające na celu zmniejszenie emisji CO2 i gazów cieplarnianych w transporcie regionalnym i międzynarodowym, jak ma to miejsce w innych oddziałach firmy na całym świecie. Obejmuje to dalsze prace nad zwiększaniem wydajności procesów, na przykład dzięki digitalizacji czy stopniowemu wdrażaniu naczep typu mega – opowiada Ewelina Staszewska - Kobiela, kierownik Dachser Chem Logistics w Polsce.
Transformacja za wszelką cenę, na przykład poprzez ograniczenie podstawowych usług logistycznych, nie wchodzi w grę. Wręcz przeciwnie, oczekuje się, że liczba transportów drogowych, kolejowych, lotniczych i morskich jeszcze w przyszłości wzrośnie. Oznacza to, że niezbędne jest wykorzystanie dostępnych technologii w celu coraz większego ograniczenia wpływu usług logistycznych na klimat, a tym samym optymalizacji bilansów logistycznych klientów w odniesieniu do ich własnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Oferowanie neutralnej klimatycznie logistyki poprzez handel uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla z pewnością nie jest zrównoważonym rozwiązaniem długoterminowym. Nie pomaga ani klimatowi, ani firmom energochłonnym i emitującym duże ilości zanieczyszczeń. Ważne jest, aby faktycznie unikać i ograniczać emisje, nawet jeśli jest to trudniejsza i bardziej pracochłonna opcja. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości redukcji emisji za pomocą środków technicznych, uzasadnione jest wprowadzenie projektów kompensacji emisji gazów cieplarnianych. Przedsięwzięcia te należy jednak starannie ocenić na podstawie ustalonych standardów jakości, a najlepiej własnej oceny.
Aktywne zaangażowanie w bardziej zrównoważony rozwój opłaca się i znajduje odzwierciedlenie w rankingach na platformach ratingowych, takich jak Carbon Disclosure Project (CDP) i EcoVadis, z których korzystają również klienci z branży chemicznej. Ważną rolę dla przemysłu chemicznego odgrywają oceny zakładów przeprowadzone zgodnie z warunkami oceny bezpieczeństwa i jakości dla zrównoważonego rozwoju (SQAS). Takie analizy mogą zweryfikować, czy procesy pracy są stale ulepszane w celu ochrony pracowników, ludności i środowiska.
Dla osiągnięcia bardziej zrównoważonego rozwoju, dla dostawców usług logistycznych kluczowe są cztery obszary działania: wydajność procesów, efektywność energetyczna, badania i innowacje oraz zaangażowanie społeczne wykraczające działaniem poza obszar przedsiębiorstwa.
Zarówno z perspektywy klienta, jak i dostawcy usług, ciągłe zwiększanie wydajności procesów logistycznych - na przykład poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji lub aplikacji Internetu rzeczy - stanowi ważną dźwignię w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Inne skuteczne narzędzia do optymalizacji wydajności procesów to maksymalne wykorzystanie ładowności ciężarówek, np. poprzez stosowanie naczep typu mega i dłuższych ciężarówek, celowe unikanie pustych ciężarówek oraz świadome korzystanie z transportu multimodalnego w transporcie łączonym.
Tam, gdzie to tylko możliwe priorytetem powinna być efektywność energetyczna i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na przykład wszystkie obiekty logistyczne Dachser na całym świecie są całkowicie zasilane zieloną energią. Jednocześnie firma przyspiesza inwestycje w systemy fotowoltaiczne instalowane na własnych budynkach. Oświetlenie LED, przenośniki naziemne zasilane bateriami i niskie zużycie energii dzięki odzyskiwaniu ciepła również znacznie przyczyniają się do osiągnięcia celów w zakresie wydajności. Elektryczne ciężarówki i rowery towarowe są już standardowo wykorzystywane do bezemisyjnych dostaw wszystkich niechłodzonych przesyłek w ściśle określonych obszarach centrum miasta. Do końca 2025 r. Dachser wdroży tę koncepcję w 24 głównych miastach europejskich.
Trzeci obszar działań, czyli badania i innowacje, koncentruje się na przygotowaniu bezemisyjnej logistyki przyszłości. W trzech lokalizacjach e-mobilności w Niemczech testowane są pojazdy bezemisyjne w transporcie krótko- i długodystansowym, a także infrastruktura do ich ładowania. Z uwagi na to, że wydajność również zmniejsza emisje, cyfryzacja i optymalizacja procesów wspierana przez sztuczną inteligencję także odgrywają ważną rolę. W tym celu uruchomiono Dachser Enterprise Lab z pomocą Fraunhofer IML. Koncentruje się ono na innowacjach, które sprawiają, że przepływ towarów i związane z nim procesy są bardziej cyfrowe, wydajne i zrównoważone.
Równie istotną rolę w zrównoważonym rozwoju firmy odgrywają działania społeczne wykraczające poza biznesową i geograficzną strefę wpływów firmy. W tym czwartym obszarze działań Dachser koncentruje się na współpracy z organizacją pomocy dzieciom Terre des Hommes. Ochrona zasobów naturalnych zajmuje centralne miejsce w tych projektach. Oprócz faktycznej pomocy dzieciom, tego rodzaju zaangażowanie jest szczególnie ważne w krajach rozwijających się i wschodzących, ponieważ są one silnie dotknięte skutkami zmian klimatycznych.
Dostawca usług logistycznych może przyczynić się zatem do promowania zrównoważonego rozwoju i łagodzenia zmian klimatycznych w tych czterech kluczowych obszarach działania. Jednak droga przed nami jest wciąż długa. Na przykład, w obecnej sytuacji oczekuje się, że minie kolejne 15 - 20 lat zanim wszystkie ciężarówki z silnikiem diesla zostaną zastąpione. Działania na rzecz klimatu wymagają więc dużej siły przebicia, a przede wszystkim wspólnego wysiłku wszystkich uczestników rynku: klientów, dostawców usług logistycznych, partnerów transportowych i przewoźników.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...