2022-06-15 / Autor: Rafał Szkolnicki, PCC Intermodal SA
Branża kosmetyczna oraz detergentowa stanowią duże wyzwanie dla współczesnych procesów transportowo-logistycznych. Przez ogromne zróżnicowanie przewożonych materiałów generują zapotrzebowanie na różnoraki sprzęt oraz know-how, konieczne do poprawnej realizacji tych procesów. Zróżnicowanie, o którym mowa, kreuje cały szereg aspektów związanych z szeroko pojętą technologią przewozu, doborem odpowiedniego sprzętu, jego przygotowania pod względem czystości, temperatury oraz szeregu innych czynników gwarantujących zarówno utrzymanie jakości przewożonych substancji, jak i bezpieczeństwo tych przewozów.
Logistyka składa się standardowo z części zaopatrzenia, logistyki produkcyjnej oraz dystrybucji wyrobów gotowych. Każdy z tych etapów stawia procesowi logistycznemu inne wyzwania wynikające między innymi ze skrajnie różnych właściwości przewożonych materiałów na każdym z ww. etapów.
W części zaopatrzenia mamy zwykle do czynienia z produktami przewożonymi luzem (bulk), a że praktycznie 100% ich asortymentu to substancje płynne, konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych cystern oraz tank-kontenerów, które świetnie się sprawdzają w przypadku transportu intermodalnego. Większość z tych materiałów klasyfikowane jest jako materiały niebezpieczne (ADR/RID). Ze względu na właściwości fizyczne, chemiczne lub biologiczne, produkty te w trakcie transportu stwarzają potencjalne zagrożenie i bezpośrednie ryzyko dla zdrowia, środowiska naturalnego lub dóbr materialnych, stąd też właściwa technologia ich przewozu jest tak bardzo istotna. Wykorzystanie transportu intermodalnego w znaczący sposób wpływa na minimalizowanie ryzyk związanych z transportem materiałów niebezpiecznych. Szlaki kolejowe zlokalizowane są z dala od skupisk oraz aglomeracji ludzkich, więc samo wyłączenie takiego transportu na długim dystansie z drogi jest znaczącym czynnikiem poprawiającym bezpieczeństwo tych przewozów. Zagadnienie to można odnieść do całego transportu śródlądowego, ponieważ każdy jeden pojazd, którego ładunek można przenieść na kolej, a jedynie na krótkim dystansie, w obrębie terminala, wykorzystać transport drogowy, pozytywnie wpłynie zarówno na bezpieczeństwo, komfort planowania, jak i koszty przewozu. Z punktu widzenia procesu produkcyjnego, ta część logistyki zajmuje się obiegiem tzw. „raw materials”, czyli substancji zaliczanych do bazy produkcyjnej, rozumianej jako główne składniki z jakich zbudowany jest finalny produkt. Jakość „raw materials” ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji zarówno kosmetyków, jak i surfaktantów oraz środków powierzchniowo czynnych, a jej utrzymanie w procesie transportowym to główne wyzwanie logistyki po stronie łańcucha dostaw.
Produkty, o których mowa, to głównie kwasy tłuszczowe, lekkie oleje medyczne, alkohole, kwas MCA oraz ług sodowy. Jako składnik bazowy, każda z tych substancji transportowana jest w ilościach przemysłowych w cysternach i tank-kontenerach o pojemności 24-35 tys. litrów, gdzie jednostkowa waga takiego transportu dochodzi do 27 ton samego produktu. Należy zaznaczyć, że każda z tych substancji ma swoją specyfikę przewozu, tj. zakres wymaganej temperatury, materiał z jakiego wykonany jest zbiornik czy klasę czystości zbiornika.
„CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej” to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...