2023-02-13 / Autor: Arnold Uhl, Titus Sobisch - LUM GmbH / Artykuł sponsorowany
Kosmetyki, produkty chemii gospodarczej i higieny osobistej są często formułowane jako dyspersje. Stabilność separacji to istotna cecha, jej określanie w czasie rzeczywistym jest często sprzeczne z wymaganiami rynku dotyczącymi szybkiego wprowadzania innowacji na rynek. Instrumentalne metody przyspieszonej analizy stabilności wpisują się w koncept szybkiego dostarczania informacji w R&D oraz QC/QA. Fizyczne przyspieszenie w połączeniu z opatentowaną technologią optyczną zostało zaprezentowane na przykładzie lakieru do paznokci bez i z dodatkami stabilizującymi.
Konsumenci oczekują wysokiej stabilności produktów względem separacji faz oraz łatwego redyspergowania w przypadku rozdzielenia faz produktu. W przypadku separacji faz, dział marketingu będzie wymagał zwolnienia produktu do obrotu w czasie krótszym niż czas wymagany do kompleksowego przetestowania produktu w rzeczywistych warunkach przechowywania. Rozwiązaniem sugerowanym przez International Organization for Standarization (ISO) jest stosowanie instrumentalnych metod przyspieszonego badania stabilności.
Norma ISO/TR 18811:2018(Cosmetics-Guidelines on the stability testing of cosmetic products) wyznacza ramy techniczno-naukowe do określenia odpowiednich metod badania stabilności produktów kosmetycznych ale nie ma na celu określenia warunków i parametrów kryteriów badania stabilności [1].
Norma ISO/TR 13097:2023 dotyczy charakterystyki stabilności ciekłych dyspersji (zawiesin, emulsji, pian i ich mieszanin) do zastosowań, takich jak projektowanie nowych produktów czy kontrola podczas wytwarzania i użytkowania produktu. Stabilność dyspersji w rozumieniu ISO/TR 13097:2013 definiuje się jako zmianę jednej lub kilku właściwości fizycznych w określonym czasie [2].
W przypadku lakieru do paznokci, źródła [3-5] określają tak zwany termin przydatności do użycia na 1-2 lata od daty produkcji, bez określania kryteriów trwałości tak jak zostało to opisane w rozdziale 3 referencji [2]
W artykule podkreślono zalety bezpośredniego przyspieszonego badania stabilności lakieru do paznokci celem zrozumienia procesu fizycznej separacji i wpływu dodatków na proces separacji. Stosując procedury dla większej ilości różnych formulacji na wczesnym etapie możemy wybrać obiecujące próbki do testów w czasie rzeczywistym a mniej zadowalające formulacje odrzucić. Takie podejście ogranicza czas, koszty magazynowania, koszty surowców oraz fundusze potrzebne do wprowadzenia produktu na rynek.
Eksperyment
Lakier do paznokci
Zmierzono jedną próbkę bez dodatku i jedną z dodatkiem. Ani skład chemiczny ani wiek próbek nie były znane firmie LUM podczas badania. Po rozpakowaniu próbek, cienka warstwa sedymentu została zaobserwowana w próbce bez dodatku. Powyżej zmętnienie zmniejszało się w kierunku góry próbki. W próbce z dodatkiem, zaobserwowana została klarowna faza na górze, a na dole próbka była jednorodna. Próbki zostały zhomogenizowane i zaaplikowane do kuwet pomiarowych bezpośrednio przed pomiarem.
Przyspieszone badanie stabilności w oryginalnej koncentracji
Do 10 mm kuwet pomiarowych wykonanych z poliamidu (PA) zaaplikowano około 1,75g próbek. Wybór kuwet 10 mm odnosi się do tego konkretnego badania, lakiery do paznokci mogą być badane również w kuwetach 2 mm i 1 mm. Kuwety wykonane z PA są obligatoryjne dla wszystkich próbek lakierów do paznokci znanych firmie LUM.
Instrument i technologia pomiarowa
Analizator dyspersji wyposażony w rotor LUMiSizer® (Rys.1) pozwala na przyspieszenie separacji dyspersji:
LUMiSizer® wykorzystuje technologię optyczną STEP-Technology® (Rys.2) Obszerne wyjaśnienie technologii znajduje się w referencjach [7-9].
Rys.2 Zasada pomiarowa przestrzenno-czasowych profili ekstynkcji (wyświetlanych jako profile transmisji) zaimplementowana w instrumentach firmy LUM.
(1) źródło światła; (2) światło NIR lub VIS; (3) kuweta pomiarowa; (4) rotor z miejscami pomiarowymi; (5) linia detekcyjna
Badanie prowadzono w instrumencie LUMiSizer® 611 (źródło światła NIR, 870nm) w stałej temperaturze. W badaniu zastosowano RCA wynoszące 327 (odnosi się do dna celki pomiarowej w pozycji 130mm przy prędkości 1500 obr/min). Profile rejestrowano co 26 sekund przez łączny czas 110 min. Czas niezbędny do analizy, tj. wynikający z tego minimalny obowiązkowy czas pomiaru został omówiony poniżej.
Szczegółowe wyniki i dyskusja
Inspekcja wizualna po 110 min, RCA 327, 20 °C
Po przyspieszonej separacji próbka bez dodatku (Rys.3) wykazuje niewielki sedyment oraz mętny nadsącz. Próbka z dodatkiem (Rys.4) ma klarowny nadsącz i wzrastające zmętnienie w kierunku dna celki.
Zmiana w profilach transmisji NIR
Profile transmisji prezentują profile koncentracji cząstek (niska transmisja – wysokie stężenie, wysoka transmisja – niskie stężenie).
Profile na Rys. 5 wskazują na wysoce polidyspersyjną sedymentację, cząstki sedymentują z różnymi prędkościami. Podczas przechowywania spodziewana jest segregacja cząstek o różnej wielkości [10].
W nadsączu pozostaje duże zmętnienie resztkowe spowodowane bardzo drobnymi/lekkimi cząstkami.
Ostry front w próbce z dodatkiem (Rys.6) migruje w kierunku dna kuwety (sedymentacja strefowa). Podczas przechowywania spodziewana jest synereza [10], (separacja fazy dyspergującej na powierzchni), tak jak zaobserwowano przed pomiarem. Dodatkowo, zaobserwowano wzrost transmisji w fazie transparentnej. Oprócz cząstek osadzających się wspólnie, zaobserwowano separację w fazie lekkiej. Celem szczegółowej analizy sedymentu rekomendowane jest zastosowanie instrumentu LUMiReader X-Ray®, szczegóły [11-12]. Rekomendowane jest również przeprowadzenie badania w kuwetach 2mm i 1 mm.
Ostanie zarejestrowane profile NIR są zgodne z obserwacją wzrokową próbek.
Szybkie porównanie próbek względem wskaźnika niestabilności
Indeks niestabilności [6], służy do łatwej i wiarygodnej analizy porównawczej badanych próbek, tak jak ma to miejsce w badaniach QC/QA. Im wyższa wartość indeksu, tym próbka jest bardziej oddzielona. Indeks został obliczony 2 mm poniżej wysokości menisku po 300 s testu przy transmisji referencyjnej na poziomie 90%.
Potwierdzono działanie stabilizujące dodatku (zielona próbka Rys. 7). Tego typu szybka analiza porównawcza przy zmianie jednego parametru badanej próbki (inna koncentracja lub dodatek do próbki) wymaga tylko 5 min. testu w danych warunkach.
Kinetyka sedymentacji
Szczegółowa analiza kinetyk separacji dla dwóch próbek przeprowadzona z użyciem Front Tracking (Rys.8) dla transmisji wynoszącej 10%.
Szybsza sedymentacja próbki bez dodatku (kolor czerwony) znajduje odzwierciedlenie w większym nachyleniu krzywej. Zarejestrowana została sedymentacja fazy najgrubszej, która separuje się szybciej niż frakcja drobniejsza. W przypadku próbki z dodatkiem (zielona linia) równowaga sedymentacyjna nie została osiągnięta.
Nachylenia otrzymane przez regresję liniową w Rys. 8 zostały porównane z wynikami drugiego testu w 25°C (Rys.9) i tabeli Tab.1
Działanie stabilizujące dodatku (próbka zielona) zostało ponownie potwierdzone poprzez znaczne zmniejszenie prędkości sedymentacji. Tak jak oczekiwano, przy 25°C prędkości sedymentacji są większe z uwagi na zmniejszoną lepkość fazy dyspergującej.
Wnioski
Przeprowadzono bezpośrednie przyspieszone badanie stabilności lakieru do paznokci z dodatkiem i bez dodatku zgodnie z normami ISO/TR13097 i ISO/TR18811. Lakier z dodatkiem charakteryzuje się wyższą odpornością na separację fizyczną przy temperaturach 20°C i 25°C, które są typowymi temperaturami przechowywania. Lakier do paznokci o określonym czasie przydatności do użycia wynoszącym 1 lub 2 lata może zostać zbadany w ciągu kilku minut lub kilku godzin. Umożliwia to opracowywanie receptur i ulepszanie produktów już na wczesnym etapie ich formulacji.
Dzięki zastosowaniu analizy porównawczej do przewidywania okresu trwałości dyspersji [13-16], prezentowana metoda ma zastosowanie w działach QC/QA. Analiza prognozująca okres trwałości wymagałaby powtórzenia tych samych testów w tych samych temperaturach ale przy różnych wartościach RCA.
Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem w Polsce: NGLab Sp. z o. o.
A. Uhl*, T. Sobisch
LUM GmbH, Justus-von-Liebig-Strasse 3, 12489 Berlin, Germany
info@lum-gmbh.com, www.lum-gmbh.com
Tłumaczenie: Łukasz Giliński
NGLab Sp. z o. o. l.gilinski@nglab.pl, www.nglab.pl
Referencje:
[1] https://www.iso.org/standard/63465.html, 2.2.2023
[2] https://www.iso.org/standard/52802.html, 2.2.2023
[3] Cosmetics Shelf life chart
http://repontherun.blogspot.com/2006/12/cosmetics-shelf-life-chart.html, 8.12.2011
[4] Shelf Life Expectancy & Expiration Date …,
http://www.rexanne.com/shelflife.html, 8.12.2011
[5] Nail Polishes Facts
http://www.nail-care-tips.com/nail-polishes.php, 8.12.2011
[6] Instability Index, T. Detloff et al., Dispersion Letters Technical, T4 Update 2014, 1-4
[7] Theoretical and experimental analysis of the sedimentation kinetics …, D. Lerche et al., Biorheology 2001, 38, 249-262
[8] Emulsion Stability and Demulsifier Dosage – Real-Time and Accelerated Analysis, T. Sobisch et al. Dispersion Letters 1, 2010, 1-6
[9] Comprehensive Characterization of Nano- and Microparticles by In-Situ …, D.
Lerche, KONA Powder and Particle Journal 36, 2019, 156-186
[10] Paint products: Accelerated stability and quality testing …, T. Sobisch et al.,
ADVANCES IN COATINGS TECHNOLOGY ACT´08, Warsaw, 25 - 27 November 2008, Paper 53
[11] https://www.lumireader-xr.com/, 3.2.2023
[12] Analytical methods to visualise the pigment separation in colour cosmetics, A. Uhl et al., in-cosmetics 2015, Barcelona, Spain, 14-16 April 2015
[13] Evaluation of Stability of Model Emulsions …, K.-H. Jacob, International Workshop Dispersion Analysis 2012, Berlin, 1-2 March, Abstract https://www.dispersion-letters.com, 3.2.2023
[14] Predicting the shelf life of Liquid Fabric Softeners, P. Vinson et al., International Workshop Dispersion Analysis 2012, Berlin, 1-2 March, Abstract ww.dispersion-letters.com, 3.2.2023
[15] An innovative concept for real-time and accelerated […] stability testing, A. Uhl, Webinar COSSMA 2016, www.dispersion-letters.com , 3.2.2023
[16] Rapid Stability Prediction Methods for Consumer Products, S. Jaracz et al., International Conference Dispersion Analysis & Materials Testing 2019, Berlin, 22-23 May, Abstract on www.dispersion-letters.com, 3.2.2023
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...