2024-08-12 / Autor: Materiał Partnera
Plan działania "FORWARD!", który Lanxess stosuje w celu przeciwdziałania słabemu popytowi w przemyśle chemicznym, przynosi efekty: W drugim kwartale 2024 r. EBITDA przed wyjątkami wzrosła znacząco o 69,2%, osiągając 181 mln euro w porównaniu do 107 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku. Głównymi czynnikami napędzającymi ten wzrost zysków były znacznie lepsza baza kosztowa i lepsze wykorzystanie zakładów produkcyjnych. Firma potwierdza tym samym wstępne dane za drugi kwartał opublikowane 17 lipca 2024 roku.
- Nasze szybkie i konsekwentne działania przynoszą efekty. Dzięki planowi działania FORWARD! znacznie obniżyliśmy koszty i znacząco poprawiliśmy zyski - pomimo utrzymującego się słabego otoczenia rynkowego. Chociaż widzimy, że niektóre rynki nieznacznie się poprawiają, nadal nie ma oznak szerokiego ożywienia - mówi Matthias Zachert, dyrektor generalny Lanxess AG.
W drugim kwartale sprzedaż wyniosła 1,678 mld euro, czyli o 5,6% mniej niż w poprzednim roku, kiedy wyniosła 1,778 mld euro. Wynikało to przede wszystkim z niższych cen sprzedaży, ponieważ koncern obniżył koszty surowców i energii.
Lanxess potwierdza swoją prognozę na bieżący rok obrotowy 2024 i nadal przewiduje wzrost zysków o 10 - 20% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych wyniosła 512 mln euro. W trzecim kwartale 2024 r. Lanxess spodziewa się, że EBITDA przed wyjątkami będzie zbliżona do poziomu z drugiego kwartału lub wyższa. W czwartym kwartale Grupa spodziewa się bardziej wyciszonych wyników w wyniku normalnego rozwoju sezonowego.
Marża EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w drugim kwartale wyniosła 10,8% w porównaniu do 6% w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk netto wyniósł minus 16 mln euro i był w całości przypisany działalności kontynuowanej. W analogicznym okresie poprzedniego roku dochód netto z działalności kontynuowanej wyniósł minus 145 mln euro.
Zmniejszenie zadłużenia netto, poprawa wolnych przepływów pieniężnych
W drugim kwartale koncern Lanxess nadal koncentrował się na zmniejszaniu zadłużenia i zwiększaniu przepływów pieniężnych. Wolne przepływy pieniężne wzrosły z 0 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku do 83 mln euro. Na tej podstawie spółka była w stanie zmniejszyć zadłużenie netto o 11% do 2,547 mld euro na dzień 30 czerwca 2024 r. w porównaniu z 2,863 mld euro w tym samym okresie ubiegłego roku.
Rozwój działalności w segmentach
Segment Consumer Protection wygenerował sprzedaż w wysokości 561 mln euro w drugim kwartale 2024 r., co odpowiada spadkowi o 7,1% w porównaniu z kwotą 604 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku. EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych wyniosła 80 mln euro i spadła o 2,4% w porównaniu z 82 mln euro w analogicznym okresie poprzedniego roku. Negatywny wpływ na rozwój zysków miały niższe wolumeny sprzedaży w wyniku utrzymującego się słabszego popytu ze strony klientów z branży agrochemicznej. Marża EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych wyniosła 14,3% w porównaniu z 13,6% w analogicznym kwartale poprzedniego roku.
W drugim kwartale 2024 r. segment Specialty Additives odnotował sprzedaż w wysokości 568 mln euro, czyli o 8,4% niższą niż w drugim kwartale 2023 r., kiedy to sprzedaż wyniosła 620 mln euro. EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych wzrosła o 89,2% do 70 mln euro z 37 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku. Niższe koszty produkcji, wyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych, niższe koszty transportu i oszczędności wynikające z planu działania FORWARD! miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe. Marża EBITDA przed wyjątkami wzrosła do 12,3% w porównaniu z 6% w roku poprzednim.
Sprzedaż w segmencie Advanced Intermediates niemal dorównała poziomowi z poprzedniego roku. Wyniosła ona 478 mln euro w drugim kwartale 2024 r. i była tylko o 1,2% niższa niż 484 mln euro w tym samym kwartale poprzedniego roku. EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych osiągnęła 58 mln euro, a zatem była o 152,2% wyższa niż w poprzednim roku i wyniosła 23 mln euro. Na zysk i marżę korzystnie wpłynęły niższe koszty produkcji i wyższe wykorzystanie zakładu wynikające ze zwiększonej sprzedaży, a także oszczędności wynikające z planu działania FORWARD! Marża EBITDA przed uwzględnieniem zdarzeń nadzwyczajnych wzrosła do 12,1% w porównaniu z 4,8% w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Lanxess to wiodąca firma z branży chemii specjalistycznej, której sprzedaż w 2023 roku wyniosła 6,7 mld euro. Firma zatrudnia obecnie około 12,5 tys. pracowników w 32 krajach. Podstawową działalnością firmy Lanxess jest rozwój, produkcja i marketing półproduktów chemicznych, dodatków i produktów ochrony konsumentów. Lanxess osiągnął czołowe pozycje w indeksie Dow Jones Sustainability Index oraz w rankingach MSCI ESG i ISS ESG, między innymi za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...