2021-02-10
Otwarta przez Lanxessa nowa instalacja do redukcji podtlenku azotu w zakładzie w Lillo/Antwerpii ogranicza emisję w zakładzie o 150 tys. ton ekwiwalentu CO2 rocznie. Dzięki instalacji koncern rozkłada gaz rozweselający na jego składniki - azot i tlen - w temperaturze 1000 stopni Celsjusza, co powoduje całkowitą neutralizację.
Lanxess uczynił kolejny krok na drodze do neutralności klimatycznej. Uruchamiając nowa instalację w Belgii, będzie w stanie zredukować około 500 ton podtlenku azotu rocznie, których wpływ klimatyczny odpowiada oddziaływaniu 150 tys. ton CO2. Koszt inwestycji to około 10 mln euro. Uruchomienie drugiej takiej samej instalacji planowane jest na rok 2023. Oczekuje się, że wyeliminuje ona kolejne 300 tys. ton ekwiwalentu CO2.
– Jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do mniej niż 2 st. C, zgodnie z porozumieniem paryskim. Nowa instalacja redukcji podtlenku azotu w Antwerpii jest kluczowym elementem, dzięki któremu do 2040 roku LANXESS osiągnie neutralność klimatyczną. Ochrona klimatu ma sens ekonomiczny. Z jednej strony stajemy się jeszcze bardziej zrównoważonym partnerem dla naszych klientów. Z drugiej strony obniżamy nasze koszty, ponieważ potrzebujemy mniej certyfikatów Europejskiego Systemu Handlu Emisjami i zużywamy mniej energii dzięki innowacyjnym technologiom - wyjaśnia Hubert Fink, członek zarządu Lanxess.
Podtlenek azotu (N2O) nazywany jest również gazem rozweselającym. Powstaje w zakładzie w Antwerpii w procesie wytwarzania półproduktu do wyrobu tworzyw sztucznych – kaprolaktamu. Jest nieszkodliwy dla ludzi, ale 300 razy bardziej szkodliwy dla środowiska niż dwutlenek węgla. W temperaturze ok. 1000 st. C w nowej instalacji Lanxess rozłoży podtlenek azotu na jego nieszkodliwe składniki: azot i tlen, w ten sposób całkowicie go neutralizując.
W drugim etapie procesu instalacja rozkłada kolejne tlenki azotu (NOx). Czynnikiem redukującym jest amoniak. W temperaturze pomiędzy 250 a 450 st. C tlenki azotu są rozkładane, a produktami tego procesu są azot i woda.
Dzięki innowacyjnemu połączeniu tych procesów instalacja jest wysoce wydajna termicznie. Zapewniają to specjalnie opracowane ceramiczne wymienniki ciepła. Wychwytują i magazynują ciepło wykorzystywane w procesie termicznego utleniania oraz powstające podczas rozkładu podtlenku azotu i tlenków azotu. Gdy ciepło z czystego gazu zostanie zmagazynowane, przepływ procesu zmienia kierunek i wymienniki ciepła wstępnie podgrzewają wpływające spaliny. Zmiana kierunku odbywa się cyklicznie. Oznacza to, że utrzymanie procesu w toku wymaga dostarczenia znacznie mniejszej ilości energii z zewnątrz.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...