2018-11-19
Koncern Lanxess podsumował swoje osiągnięcia w trzecim kwartale tego roku. W tym okresie sprzedaż spółki wzrosła o 4,4% względem trzeciego kwartału 2017 r. i sięgnęła 1,79 mld euro. Zysk EBITDA bez uwzględniania pozycji nadzwyczajnych wzrósł o 1,5%, tj. do poziomu 277 mln euro. Marża EBIDTA wyniosła 15,5%, a zysk netto 80 mln euro.
– Odrobiliśmy pracę domową i skutecznie umocniliśmy naszą pozycję. W związku z tym wierzymy, że pomimo niesprzyjających warunków wynikających z sytuacji gospodarczej i niepewności geopolitycznej uda nam się zrealizować prognozy – podkreślił Matthias Zachert, prezes zarządu koncernu LANXESS.
Wzrost sprzedaży w okresie lipiec – wrzesień br. to głównie zasługa wyższych cen sprzedaży. Z kolei na zysk EBITDA pozytywny wpływ miały zarówno wyższe ceny sprzedaży, jak i synergie wynikające z przejęcia spółki Chemtura oraz wkład amerykańskiej jednostki działającej w zakresie dodatków fosforowych, którą koncern nabył od Solvay wiosną tego roku.
Segment Specialty Additives osiąga najwyższe zyski
W trzecim kwartale 2018 r. sprzedaż w segmencie Advanced Intermediates wyniosła 534 mln euro, co oznacza wzrost o 11% względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. Wysokie wyniki jednostki Advanced Industrial Intermediates zrekompensowały stale niski popyt ze strony przemysłu rolnego na produkty jednostki Saltigo.
W segmencie Specialty Additives sprzedaż wzrosła o 4,6%, tj. do poziomu 502 mln euro EUR. Zysk EBITDA wyniósł 93 mln euro, co oznacza 20,8% wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że segment Specialty Additives po raz pierwszy w historii wniósł najwyższy wkład w zysk EBITDA koncernu jako całości. Główną przyczyną tego wzrostu zysków były synergie wynikające z przejęcia spółki Chemtura oraz wkład amerykańskiej jednostki działającej w zakresie dodatków fosforowych, którą koncern nabył od Solvay.
W segmencie Performance Chemicals sprzedaż spadła o 8,5%, tj. do poziomu 334 mln euro. Zyski zmniejszyły się ze względu na słabsze wyniki jednostki działającej w zakresie rudy chromu. Przyczyną tego były m.in. strajki, sprzedaż jednostki działającej w zakresie ditlenku chloru w ramach jednostki Material Protection Products oraz niższe wolumeny sprzedaży pigmentów na potrzeby budownictwa.
W segmencie Engineering Materials sprzedaż wzrosła o 12,6% i wyniosła 394 mln euro. Do tego wyniku przyczyniła się w szczególności jednostka High Performance Materials dzięki większym wolumenom sprzedaży i wyższym cenom.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...