2021-02-16
Koncern Lanxess nabywa 100% udziałów w przedsiębiorstwie Emerald Kalama Chemical. Amerykańska spółka jest czołowym światowym producentem specjalistycznych chemikaliów, zwłaszcza dla segmentu konsumenckiego.
Wartość przedsiębiorstwa Emerald Kalama Chemical to 1,075 mld dolarów. Po odliczeniu pozycji związanych z zadłużeniem cena zakupu wynosi około 1,04 mld dolarów (867 mln euro). Oczekuje się, że transakcja zostanie zakończona w drugiej połowie 2021 roku. Nadal podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy.
W 2020 roku spółka Emerald Kalama Chemical osiągnęła sprzedaż w wysokości około 425 mln dolarów i EBITDA przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych w wysokości około 90 mln dolarów. W ciągu trzech lat po zakończeniu transakcji Lanxess spodziewa się dodatkowego rocznego wkładu w EBITDA w wysokości około 30 mln dolarów (25 mln euro) z tytułu efektów synergii. Przejęcie wpłynie na zysk na akcję już w pierwszym roku podatkowym po jego zakończeniu.
Mówi Matthias Zachert, prezes zarządu Lanxess: - Działalność Emerald Kalama Chemical idealnie do nas pasuje. Będziemy dalej wzmacniać nasz segment Consumer Protection i otwierać nowe, rentowne obszary zastosowań, na przykład w przemyśle spożywczym i sektorze zdrowia zwierząt. Wzmocnimy ponadto naszą pozycję w naszym rozwijającym się regionie Ameryki Północnej. Przyczyni się to do dalszego zwiększenia naszej rentowności i stabilności.
Emerald Kalama Chemical zatrudnia około 500 pracowników na całym świecie i posiada zakłady produkcyjne w Kalama w stanie Waszyngton (USA), Rotterdamie (Holandia) i Widnes (Wielka Brytania). Uzyskuje około 45% swoich obrotów w Ameryce Północnej. Ma bardzo wydajną strukturę, skupia całą swoją działalność produkcyjną w zaledwie trzech zakładach. Dlatego Lanxess spodziewa się bardzo szybkiej integracji nowego przedsiębiorstwa.
Emerald Kalama Chemical generuje około 75% swoich obrotów w segmencie konsumenckim. Są to środki konserwujące do zastosowań spożywczych, domowych i kosmetycznych, aromaty i substancje zapachowe oraz produkty do żywienia zwierząt. Pozostałe 25% obrotów pochodzi z działalności w zakresie chemii specjalistycznej do zastosowań przemysłowych, między innymi w przemyśle tworzyw sztucznych i klejów.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...