2023-01-30
Światowy przemysł chemiczny coraz bardziej stawia na energię odnawialną. Dwie duże firmy: Lanxess i AkzoNobel poinformowały właśnie o działaniach na rzecz powiększenia dostaw OZE.
Producent chemii specjalistycznej, firma Lanxess oraz dostawca energii ENGIE zawarły umowy na dostawę energii elektrycznej w łącznej ilości 1 400 GWh dla zakładów w Niemczech i Belgii. Ponad połowa z nich będzie objęta korporacyjnymi umowami zakupu energii elektrycznej (cPPA) z gwarancjami pochodzenia zielonej energii. Umowy cPPA obowiązują od stycznia 2023 r. do końca 2025 r. Energia elektryczna dla cPPA będzie pochodzić z 17 farm wiatrowych i czterech parków słonecznych w Niemczech. Dzięki połączeniu różnych technologii i lokalizacji, wytwarzanie z odnawialnych źródeł energii może być najlepiej dostosowane do profilu zużycia firmy Lanxess. Partnerzy oczekują, że energia odnawialna będzie stanowić 50% całkowitej dostarczanej energii elektrycznej. Dzięki temu ślad węglowy firmy Lanxess zostanie zmniejszony o 33 tys. ton rocznie. Dla porównania, ślad CO2 na osobę rocznie w Niemczech wynosi około 11 ton.
Energia elektryczna będzie dostarczana do pięciu zakładów Lanxess w Niemczech: w Bergkamen, Bitterfeld, Brilon, Brunsbüttel i Mannheim. W Belgii energia elektryczna trafia do dwóch zakładów: w Lillo i Kallo w rejonie portu w Antwerpii.
Nowa umowa na dostawy wpisuje się w plan Lanxess, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w zakresie produkcji (zakres 1) i źródeł energii (zakres 2) do 2040 roku. W związku z tym, koncern koncern planuje w ciągu najbliższej dekady całkowicie przestawić swoje globalne zaopatrzenie w energię na źródła odnawialne.
W sierpniu 2022 roku Lanxess ogłosił również zamiar uczynienia całego łańcucha wartości upstream i downstream neutralnym klimatycznie do 2050 roku (zakres 3).
AkzoNobel z kolei będzie wykorzystywał w 100% odnawialną energię elektryczną w krajach Ameryki Północnej.Wszystkie placówki AkzoNobel na tym kontynencie wykorzystują już wyłącznie w 100% odnawialną energię elektryczną, co pomaga zrealizować ambicje firmy dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości o 50% do 2030 r. (rok odniesienia: 2018).
Jest to najnowszy, bo osiągnięty na początku roku 2023 kamień milowy w trwających wysiłkach AkzoNobel na rzecz przejścia na w 100% odnawialną energię elektryczną we wszystkich zakładach firmy na całym świecie. Placówki w Europie osiągnęły ten pułap wykorzystania energii odnawialnej na początku 2022 roku.
– Dostosowaliśmy nasze własne ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju do porozumienia paryskiego, które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia i zapewnienie, że globalny wzrost temperatury nie przekroczy 1,5° C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Jako pierwsza firma produkująca farby i powłoki, która wyznaczyła również cele zrównoważonego rozwoju oparte na nauce, jesteśmy zdeterminowani, aby spełnić nasze ambicje, a to osiągnięcie w Ameryce Północnej jest kolejnym dużym krokiem we właściwym kierunku - wyjaśnia Wijnand Bruinsma, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w AkzoNobel.
Przejście w 100% na odnawialną energię elektryczną w Ameryce Północnej obejmuje zakłady produkcyjne, biura, magazyny oraz obiekty badawczo-rozwojowe. AkzoNobel postrzega przy tym dążenie do zrównoważonego rozwoju szerzej niż redukcję emisji w ramach własnych operacji. Oprócz przejścia na odnawialną energię elektryczną i zmniejszenia ogólnego zużycia energii, firma pracuje również w całym swoim łańcuchem wartości.
Przykłady tego, w jaki sposób AkzoNobel przechodzi w 100% na odnawialną energię elektryczną na całym świecie, obejmują wytwarzanie odnawialnej energii elektrycznej przez firmę - AkzoNobel instaluje panele słoneczne w wielu swoich jednostkach i rozwija ich infrastrukturę; a także na pozyskiwaniu odnawialnej energii elektrycznej.
Energia elektryczna wytwarzana przez zainstalowane panele słoneczne pokrywa tylko część całkowitych potrzeb w zakresie zużycia energii elektrycznej. W pozostałej części AkzoNobel kupuje odnawialną energię elektryczną o potwierdzonym sposobie wytwarzania.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...