2021-08-19
Koncern Lanxess, zajmujący się chemią specjalistyczną, zakończył proces przejęcia firmy Emerald Kalama Chemical za kwotę 1,04 mld dolarów, wyasygnowaną ze środków płynnych. Przejmowana spółka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych jest wiodącym na świecie producentem specjalistycznych chemikaliów. Przejęcie wzmacnia pozycję Lanxessa jako dostawcy surowców m.in. dla przemysłu kosmetycznego.
W 2020 roku firma Emerald Kalama Chemical wygenerowała globalną sprzedaż w wysokości około 425 mln dolarów (375 mln euro) oraz EBITDA przed uwzględnieniem wyjątków w wysokości około 90 mln dolarów (80 mln euro). Trzy czwarte sprzedaży przypadło na działalność w zakresie specjalistycznych produktów dla rynku dóbr konsumpcyjnych, w szczególności produktów smakowych i zapachowych oraz konserwantów do stosowania w żywności, produktach gospodarstwa domowego i kosmetykach. Jedna czwarta sprzedaży pochodziła z działalności w zakresie specjalistycznych chemikaliów do zastosowań przemysłowych.
Po sfinalizowaniu transakcji zespół Lanxess powiększa się o około 470 pracowników i trzy zakłady produkcyjne w Kalama w stanie Waszyngton (USA), Rotterdamie (Holandia) i Widnes (Wielka Brytania).
To drugie co do wielkości przejęcie w historii koncernu podnosi pozycję Lanxess do rangi jednego z wiodących dostawców produktów smakowych i zapachowych dla sektora konsumenckiego. Produkty takie jak aldehydy i benzoesany wyróżniają się najwyższą jakością, bezpieczeństwem i unikalnymi profilami smakowymi.
Główne obszary zastosowań substancji smakowych i zapachowych to produkty higieny osobistej, kosmetyki i ekskluzywne zapachy, a także żywność i napoje. Produkty w nowym portfolio Lanxess obejmują ponad 30 substancji chemicznych o charakterze aromatów, zapewniających szereg nut ziemistych, kwiatowych, owocowych, korzennych i ziołowych. Na przykład benzaldehyd nadaje słodki, migdałowy smak i zapach żywności, napojom, produktom higieny osobistej i kosmetykom. Jest jednym z najważniejszych składników w syntezie zapachów róży i jaśminu w przemyśle perfumeryjnym.
Lanxess włącza działalność związaną z substancjami smakowymi i zapachowymi do nowo utworzonego Oddziału Smaków i Zapachów. Nowy oddział będzie również obejmować działalność w zakresie alkoholu benzylowego. Produkt ten stosowany jest jako ultraczysty środek konserwujący w roztworach do iniekcji i kosmetykach oraz jako syntetyczna substancja chemiczna. Inne obszary jego zastosowania obejmują produkcję środków smakowych i zapachowych oraz chemikaliów rolniczych.
Dzięki przejęciu Emerald Kalama, koncern Lanxess może również znacznie rozszerzyć swoje portfolio środków konserwujących. Kluczowymi produktami dla przemysłu spożywczego są benzoesan sodu i potasu pod markami Kalama, Purox i Kalaguard. Działają jako łagodne środki konserwujące w artykułach spożywczych, napojach, produktach higieny osobistej i produktach gospodarstwa domowego o pH do 6,5.
Benzoesan sodu i potasu stosuje się przede wszystkim jako identyczne z naturalnymi środki konserwujące, które bezpiecznie hamują rozwój bakterii, drożdży i pleśni. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła je do sprzedaży jako dodatki do żywności i konserwanty. Znajdują zastosowanie w produkcji żywności i napojów. Nowe produkty stanowią doskonałe uzupełnienie istniejącego asortymentu środków stabilizujących do napojów koncernu Lanxess pod markami Velcorin i Nagardo.
Konserwanty na bazie benzylu, takie jak benzoesan sodu, kwas benzoesowy i alkohol benzylowy, również stosuje się w sektorze produktów gospodarstwa domowego i kosmetyków – benzoesan sodu skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów do poziomu pH równego 7. Kalaguard SB to jedyny produkt z benzoesanem sodu dopuszczony w USA i Europie do stosowania w gospodarstwie domowym, np. w płynach do płukania tkanin, środkach czyszczących i produktach do zmywarek.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...