2022-01-17
Na Politechnice śląskiej działa nowe Laboratorium Katalizy Przemysłowej. Głównym celem badań prowadzonych w Laboratorium jest projektowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle.
- Laboratorium Katalizy Przemysłowej wspiera obszar „materiały przyszłości”, ale równie dobrze wpisuje się w obszar „ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka”, ponieważ oba obszary dotyczą technologii, które są powiązane z gospodarką obiegu zamkniętego. Są to materiały, które mają wspierać niskoodpadowe procesy technologiczne – komentuje prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
Powierzchnia użytkowa laboratorium i części biurowej wynosi 114 m2. W tej przestrzeni zostały rozlokowane sprzęty i urządzenia bazujące na najnowszych technologiach. Posłużą one do wielokierunkowego prowadzenia badań we współpracy z partnerami z otoczenia społeczno-gospodarczego. Nowe laboratorium chemiczne Politechniki Śląskiej należy do najnowocześniejszych tego rodzaju pracowni w kraju.
- Realizujemy tutaj z sukcesem strategię zrównoważonego rozwoju, który dobrze wpisuje się w ochronę środowiska, klimatu, a zarazem naszego zdrowia. Celem naszych badań jest opracowanie innowacyjnych materiałów o właściwościach katalitycznych, które stosowane są dla rozwoju czystych technologii chemicznych – tłumaczy prof. Anna Chrobok, dyrektor Kolegium Studiów Politechniki Śląskiej
Laboratorium Katalizy Przemysłowej posłuży do projektowania nowoczesnych ekologicznych technologii do zastosowań w przemyśle. Badacze zajmują się m.in. takimi problemami, jak wykorzystanie biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych czy leków samouwalnialnych.
Politechnika Śląska m.in. przez badania prowadzone w nowym laboratorium współpracuje z partnerami przemysłowymi, oferując nowe rozwiązania technologiczne.
- Oferujemy dla przemysłu nowatorskie technologie, czyli mówiąc w przenośni – „przepisy” na otrzymywanie nowoczesnych materiałów. Jest to bardzo ważne dla firm, które chcą się rozwijać, wprowadzając na rynek nowe materiały, szczególnie takie o wysokiej wartości dodanej – wysokomarżowe. I my takie technologie proponujemy. Najczęściej już na etapie badań podstawowych albo później – badań rozwojowych – patentujemy je samodzielnie, jako Politechnika Śląska albo już z partnerem przemysłowym, chroniąc jednocześnie własność intelektualną i po stronie uczelni, i przedsiębiorcy – dopowiada prof. Anna Chrobok.
Uczelnia kooperuje z największymi graczami przemysłu chemicznego na rynku polskim. Przykładowo bardzo intensywnie współpracuje z Grupą Azoty, szczególnie z zakładami w Kędzierzynie-Koźlu i w Puławach. Zakończono wspólny projekt, w ramach którego będzie otrzymywany monomer kaprolakton do produkcji polikaprolaktonu. Instalacja ta została stworzona na terenie zakładów azotowych w Puławach. Ten półprodukt będzie służył do otrzymywania polikaprolaktonu, to jest biodegradowalnego polimeru o bardzo dużych zastosowaniach biomedycznych, na przykład jako nici chirurgiczne, rusztowania do tkanek. Polikaprolakton jest również materiałem, na podstawie którego można tworzyć leki samouwalniane.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...