2022-05-06
W ocenie Krzysztofa Domareckiego, założyciela i głównego udziałowca Grupy Selena, okres turbulencji w gospodarce światowej potrwa jeszcze minimum kilka lat.
Zaburzenia łańcuchów dostaw, ograniczenia w dostępności surowców oraz skutki wojny mocno oddziałują na wszystkie sektory gospodarki. Nowe okoliczności mogą być jednak szansą na rozwój i sposobem na dywersyfikację rynków zbytu.
– Wojnę w Ukrainie należy postrzegać jako wynik zderzenia kultury politycznej opartej na XIX-wiecznym paradygmacie „koncertu mocarstw” ze skutkami globalizacji w postaci integracji gospodarczej w skali światowej, postępu w technologiach, a także niepodległości Ukrainy, Białorusi, Kaukazu czy krajów Azji Centralnej. Na to wszystko nakładają się napięte relacje na linii USA – Chiny. Bez względu na wynik wojny, w Europie będziemy mieli długotrwałe pęknięcie, które ujawniło się pomiędzy rzecznikami starego myślenia a aspiracjami narodów Europy Centralnej i Wschodniej. Można traktować wojnę w Ukrainie jako punkt wyjściowy do zmiany układu sił – wskazuje Krzysztof Domarecki.
Podkreśla on, że w dobie obecnych wydarzeń na arenie międzynarodowej zwłaszcza przedsiębiorcy muszą przygotować się na to, że zmiana paradygmatów i powiązań kulturowych, która jest procesem długotrwałym, może wyzwolić dalsze turbulencje rynkowe w średnioterminowym ujęciu.
– Polska powinna być pierwszym krajem, który zaproponuje konkretny plan odbudowy Ukrainy – tutaj konieczne jest pilne współdziałanie przedsiębiorców, samorządów i, przede wszystkim, przedstawicieli rządu. Nasz kraj, doświadczony procesem transformacji oraz 30 lat rozwoju, jest doskonałym kandydatem do tego, aby wspierać Ukrainę w odbudowie gospodarczej po wojnie. Polska może odegrać znacząca rolę w transformacji Ukrainy, jednak żeby to osiągnąć, musimy mieć program oparty o potencjał gospodarczy polskich firm i ich możliwości działania. Należy też umacniać pozycję biznesową Polski w Azji Centralnej i na Kaukazie, na Bliskim Wschodzie. Z perspektywy działań naszego państwa, ogromne znaczenie ma ponadto inicjatywa Trójmorza, w której integracja gospodarcza jest strategicznym elementem – przekonuje Krzysztof Domarecki
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...