2021-06-23
Kryzys COVID-19 okazał się jak dotąd łaskawy dla europejskich, a tym bardziej polskich producentów chemikaliów konsumpcyjnych. Spadek produkcji kosmetyków był słabszy niż można się było tego spodziewać wiosną ubiegłego roku, a branża chemii gospodarczej zaliczała się wręcz do wąskiego grona ewidentnych beneficjentów pandemii koronawirusa.
Polskim producentom kosmetyków niepowodzenia na krajowym rynku w dużej mierze zrekompensowała solidna sprzedaż zagraniczna, z kolei w przemyśle chemii gospodarczej głównym motorem rozwojowym był popyt wewnętrzny, choć również przy rekordowym wzroście eksportu. W obu przypadkach sukcesy na arenie międzynarodowej zawdzięczaliśmy w dużej mierze znacznie większej niż przed rokiem sprzedaży na rynki pozaunijne.
Rok 2020 przyniósł duże zmiany w unijnym przemyśle chemikaliów konsumpcyjnych
Jak niemal w każdej dziedzinie europejskiego przemysłu, także w produkcji chemikaliów konsumpcyjnych kryzys COVID-19 spowodował poważne zawirowania. Jak się okazuje, kierunek jego oddziaływania był jednak bardzo zróżnicowany w zależności od segmentu branży. Łączny wolumen produkcji chemii gospodarczej i kosmetyków w krajach Wspólnoty odnotował w minionym roku najgłębszy od czasów globalnego kryzysu finansowego spadek o blisko 6% r/r (w porównaniu z załamaniem o 9,5% w roku 2009). Najgorsze było pierwsze uderzenie pandemii wiosną ubiegłego roku. Wówczas zaskoczyła ona wszystkich i skutkowała de facto „zamrożeniem” większości gospodarek Starego Kontynentu. Do minimum ograniczona została wówczas aktywność (w tym mobilność) społeczeństwa, a duże ograniczenia administracyjne nałożono również na działające w krajach UE punkty handlu stacjonarnego. Zawieszona na kilka tygodni została również praca części zakładów produkcyjnych. W efekcie w kwietniu unijna produkcja chemikaliów konsumpcyjnych zniżkowała o nawet blisko 18% r/r. To sporo jak na branżę wytwarzającą w większości jednak podstawowe produkty konsumpcyjne. Co ciekawe, spadki r/r produkcji w poszczególnych miesiącach utrzymały się aż do końca roku, z tą różnicą jednak, że ich dynamika była już tylko jednocyfrowa, a w ogóle najmniejszą ich skalę odnotowano w czwartym kwartale roku – naznaczonym przez drugą, znacznie silniejszą od pierwszej falę epidemii koronawirusa. Gospodarki i ich społeczeństwa wyraźnie przyzwyczaiły się do nowych, znacznie trudniejszych warunków, umiejętnie dostosowując się do funkcjonowania w warunkach reżimu sanitarnego.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...