2022-08-04
Trudna sytuacja na rynku nawozów w Europie. Ceny mocznika na świecie i w UE znacząco spadły, ale koszty gazu w UE wzrosły do najwyższych historycznie poziomów. W efekcie tego przemysł nawozowy w UE jest zmuszony do ograniczenia lub zamknięcia ponad 10 fabryk.
- Sytuacja staje się powoli krytyczna. Nie uzasadnia jednak faktycznego lub przyszłego zawieszenia przez UE istniejących, ugruntowanych i uzasadnionych środków ochrony rynku i handlu w postaci ceł stosowanych obecnie. Przemysł nawozowy UE ponownie wzywa instytucje UE do dalszego zwiększania pomocy i wsparcia dla przemysłu i rolników UE. Musi to obejmować realistyczną inscenizację politycznego dążenia do odejścia od rosyjskich źródeł gazu, energii i surowców. Potrzebne są ponadto jasne, przejrzyste zasady i wytyczne dotyczące przepisów UE dotyczących sankcji. UE uznaje już kwalifikowalność przemysłu nawozowego i rolników do pomocy państwa w ramach Tymczasowych Ram Kryzysowych wynikających z wojny na Ukrainie. Ale musi nastąpić solidne wdrożenie i kontynuacja programów do 2023 roku. Niepokoi nas susza, która ma wpływ na tegoroczne zbiory i jej wpływ na produkcję. Należy poważnie rozważyć zakres stosowania nawozów w okresie 2022/2023. Nie można dopuścić do osłabienia płodności Europy i wynikającej z niej pozycji rolnictwa jako potęgi – brzmi komunikat branżowej organizacji Fertilizers Europe.
W ocenie Fertilizers Europe, z nadzwyczajnego lipcowego posiedzenia Rady Energetycznej UE wynika, że branże takie jak nawozowa, czyli wykorzystujące gaz ziemny jako surowiec mogą otrzymać odstępstwo od unijnego programu redukcji zapotrzebowania na gaz. W przyszłości UE musi jednak wspierać silne lokalne dostawy nawozów jako najlepszą gwarancję uczciwej i swobodnej konkurencji w zakresie dostaw nawozów dla rolników oraz zapewnienia przez nich bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw żywności dla obywateli Europy i całego świata.
- Lokalni producenci nawozów to także kluczowi producenci nawozów saletrzanych, których dostępność na rynku światowym (poza Rosją) jest ograniczona. Nawozy azotanowe mają wyraźne korzyści dla środowiska i są znacznie lepiej dostosowane do europejskiego klimatu niż nawozy mocznikowe produkowane na całym świecie. Przemysł UE, w przeciwieństwie do wielu konkurentów z państw trzecich, nie jest oligopolem, działa w warunkach gospodarki rynkowej i zgodnie z najwyższymi na świecie normami dotyczącymi zmiany klimatu, ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Dlatego zasługuje na priorytetowe traktowanie – brzmi stanowisko Fertilizers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...