2024-08-02 / Autor: Dominika Dąbrowska-Wisłocka1,2, Olga Zavyalova1,2; 1 Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), 2 OnkoLABS sp. z o.o. – producent kosmetyków
Proszki myjące do ciała, podobnie jak kosmetyki myjące w kostkach, również wymagają zastosowania anionowych surfaktantów w formie stałej. Ze względu na duże ryzyko rozpylenia produktu, technolog musi skomponować recepturę w taki sposób, aby stosowanie wyrobu nie prowadziło do pojawienia się duszności. Kosmetyki w tej postaci mogą być przystosowane do aplikacji bezpośrednio na skórę bądź do rozpuszczenia w pojemniku z wodą. Inną obiecującą formą preparatów myjących przeznaczonych do rozpuszczenia w wodzie są specjalne kapsułki/pastylki do twarzy, ciała i włosów. Są one zazwyczaj zapakowane w biodegradowalne saszetki i jest do nich dołączone opakowanie docelowe. Należy do niego przełożyć kapsułkę/pastylkę, dodać odpowiednią ilość wody (zgodnie z instrukcją producenta) i dokładnie wymieszać. Po zużyciu kosmetyku w opakowaniu można umieścić kolejną kapsułkę/pastylkę i powtórzyć proces. W tej samej postaci na rynku detergentowym pojawiają się produkty chemii domowej.
Postacią produktu myjącego wpisującego się w panujące trendy jest koncentrat w formie pasty lub bardzo gęstego żelu. Małe opakowania sprawiają, że jest on szczególnie atrakcyjny podczas podróży. Aby umyć większą powierzchnię ciała czy włosy, wystarczy niewielką ilość kosmetyku rozprowadzić w wodzie.
Niedawno w drogeriach pojawiły się myjące galaretki. Mają one hydrożelową, skoncentrowaną postać. Ich niewielką ilość wystarczy umieścić w dłoni i delikatnie pocierając, spowodować wytwarzanie piany. Do wytworzenia galaretek stosuje się najczęściej hydrokoloid otrzymywany z alg – karagen (INCI: Carrageenan). Jako składniki zagęszczające w recepturze mogą być użyte też: PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, PEG-90 Diisostearate, PEG-30 Glyceryl Isostearate i Acacia Senegal Gum. Pomimo ich ciekawej struktury, szczególnie interesującej dla dzieci, ze względu na stałą, nieraz dość twardą postać, galaretki mogą sprawiać problemy aplikacyjne.
Atrakcyjną formą kosmetyków myjących do twarzy są pianki, masełka, kremy i olejki. Są łagodne dla skóry i często wykazują działanie pielęgnacyjne. Ponadto umożliwiają wykonanie demakijażu i oczyszczenie skóry bez konieczności mocnego pocierania. Używając tych kosmetyków, można zrezygnować ze stosowania jednorazowych wacików. Przyczyni się to do utrzymania stanu skóry twarzy w dobrej kondycji – coraz częściej dermatolodzy i kosmetolodzy podkreślają, że mocny nacisk i pocieranie może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej.
Trendem, który powinien łączyć się z nurtem proekologicznym i duchem less-waste niewątpliwie jest wellbeing, czyli nurt związany z dobrym samopoczuciem konsumenta. W dobie ciągłego pośpiechu i chronicznego stresu, kosmetyki myjące i pielęgnacyjne mogą zapewnić nie tylko dobry wygląd fizyczny, ale i poprawę nastroju. Producenci oferują produkty działające kompleksowo, dbające o skórę i odczucia związane z aplikacją, zadbanie o zmysły konsumenta poprzez właściwy dobór zapachu bądź przyjemne rozprowadzanie kosmetyku.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...