2023-08-22 / Autor: Michalina Chelińska, kierowniczka pracowni mikrobiologicznej, Eurofins Dermscan Poland
Pomaga ona również organom regulacyjnym w ocenie oświadczeń składanych przez wytwórców i zapewnia możliwość oceny informacji dostarczonych przez producenta. Jest to więc jeden z podstawowych dokumentów, istotnych zarówno dla producentów, jak i dla laboratoriów badawczych, weryfikujących działanie środków dezynfekcyjnych i antyseptyków. Norma ma zastosowanie do produktów stosowanych w dziedzinie medycyny, weterynarii i żywności, obszarów przemysłowych, domowych i instytucjonalnych. Skuteczność działania takiego preparatu jest ściśle uzależniona od sposobu użycia, który różni się znacząco od użytkowania produktów kosmetycznych, np. wymagany jest dłuższy czas kontaktu ze skórą oraz konkretna ilość preparatu. Podczas przygotowywania dokumentacji, producent powinien zadbać o dowody potwierdzające skuteczność produktu biobójczego w trakcie całego deklarowanego okresu ważności, tzn. raporty stabilności produktu lub badania skuteczności produktu wykonane w końcowym okresie jego przechowywania. Jest to szczególnie ważne w przypadku substancji niewykazujących stabilności chemicznej w długotrwałym przechowywaniu, np. nadtlenek wodoru.
Rejestracja produktów biobójczych
Udzielanie pozwoleń na obrót produktami biobójczymi odbywa się dwuetapowo: zawarta w składzie produktu substancja czynna (mająca właściwości biobójcze) musi zostać zatwierdzona na poziomie UE. Ocenie podlegają tu przede wszystkim niebezpieczne właściwości oraz potencjalne zagrożenia dla ludzi, zwierząt i środowiska. Następnie produkt musi zostać dopuszczony do stosowania w swojej formie użytkowej (np. płyn, aerozol itp.), w zamierzonym zastosowaniu (np. zwalczanie kleszczy lub dezynfekcja i antyseptyka) i w sposobie użytkowania (np. czas kontaktu ze skórą, ilość produktu).
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...