2023-03-17 / Autor: Anna Ratz-Łyko, safety assessor, Cosmetics Safety Consulting
Złuszczanie (eksfoliacja) to proces polegający na usuwaniu martwych komórek naskórka. Jest on jednym z elementów naturalnego cyklu odnowy komórkowej, a także podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na oczyszczenie skóry, a tym samym poprawę jej wyglądu i kondycji. W niniejszym artykule dokonano przeglądu produktów kosmetycznych o działaniu peelingującym, ze szczególnym uwzględnieniem składników złuszczających i aspektów bezpieczeństwa ich stosowania.
Keratynizacja, inaczej rogowacenie, jest naturalnym procesem fizjologicznym, polegającym na stopniowym zwiększaniu zawartości keratyny w komórkach nabłonkowych naskórka (keratynocytach). W miarę różnicowania się keratynocytów i ich przemieszczania się z warstwy podstawnej naskórka ku powierzchni skóry, dochodzi między innymi do ich spłaszczenia, obumarcia i całkowitej keratynizacji. W wyniku tego procesu zostają wytworzone korneocyty, które są połączone ze sobą białkowymi wypustkami zwanymi korneodesmosomami. Proces eksfoliacji zachodzi wraz z enzymatycznym rozpadem korneodesmosomów i stopniowym uwalnianiem korneocytów z powierzchni skóry. W zdrowej, prawidłowo funkcjonującej skórze proces powstawania komórek naskórka i ich złuszczania trwa około 28-30 dni i nazywany jest cyklem odnowy komórkowej. Przyjmuje się, że w normalnych warunkach złuszcza się od 0,005 g do 0,5 g komórek warstwy rogowej na dzień. Z wiekiem, jak również na skutek działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych, proces cyklu odnowy komórkowej może być zakłócony, a w efekcie może dochodzić do nieprawidłowego złuszczania. W takich przypadkach skóra wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji z zastosowaniem składników peelingujących.
Podział peelingów
Ze względu na typ zastosowanego składnika złuszczającego, możemy wyróżnić peelingi mechaniczne (fizyczne), enzymatyczne i kwasowe (chemiczne). Możliwe jest również połączenie peelingu mechanicznego i/lub enzymatycznego z kwasami owocowymi, a tego typu produkty nazywane są peelingami typu gommage.
Dostępne na rynku kosmetyki peelingujące ukierunkowane są na pielęgnację twarzy, ciała i skóry głowy, a wśród nich możemy wyróżnić peelingi przeznaczone do złuszczania skóry ciała pod prysznicem/podczas kąpieli, peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste do skóry twarzy i głowy, peelingi i maski enzymatyczne, peelingi kwasowe, toniki złuszczające, płatki złuszczające, skarpetki złuszczające do skóry stóp. Ze względu na działanie złuszczające o różnej intensywności są to produkty spłukiwane.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...