2023-07-14 / Autor: Adam Jaworski
Istnieją dwa rodzaje problemów z automatyzacją w magazynie: jeden dotyczy fizycznych systemów obsługi, a drugi dotyczy systemów obsługi informacji. Kwestie automatyzacji w systemach obsługi fizycznej obejmują automatyzację i integrację operacji fizycznego przechowywania i odzyskiwania oraz przepływów materiałów wraz z przepływami informacji.
Planując automatyzację operacji magazynowych, należy wziąć pod uwagę zarówno fizyczny system obsługi, jak i system obsługi informacji.
Ogólne wrażenie związane z operacjami magazynowymi może zazwyczaj być takie, że wymaga to sporego nakładu pracy fizycznej. Szczególnie kompletacja zamówień jest uznawana za jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w magazynie, zwłaszcza w magazynach, które pracują na zasadzie „człowiek do towaru”. Proces komisjonowania (polega on na rozformowaniu zbiorczych jednorodnych jednostek ładunkowych składowanych w magazynie na grupę opakowań jednostkowych i zestawienie ich na jedną paletę zgodnie z zamówieniami klientów) wymaga, aby pracownik spędzał większość swojego czasu pracy, przemieszczając się z jednego miejsca do drugiego, cały czas niosąc ze sobą pobrane materiały. Czas spędzony na przemieszczaniu się między lokalizacjami kompletacji prowadzi do utraty przepustowości, a w najgorszym przypadku do nieprzestrzegania napiętych harmonogramów. Dlatego wszelkie ulepszenia wprowadzone w celu skrócenia czasu spędzanego na przemieszczaniu się między lokalizacjami mogą poprawić wydajność magazynu i przynieść oszczędności.
Wysoka szybkość i dokładność to kluczowe elementy udanych operacji magazynowych. Jednym ze sposobów zwiększenia produktywności i zmniejszenia liczby błędów kompletacji jest przedstawienie materiałów lub informacji osobie kompletującej. W ten sposób kompletator nie przemieszcza się ze stanowiska komisjonowania, ale zamiast tego materiały są dostarczane za pomocą rozwiązań automatyzacji do miejsca kompletacji. Kompletator nie musi tracić czasu na przemieszczanie się z miejsca składowania do innego, co ogranicza nieefektywność pracy. Technologia ta staje się ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ może znacznie poprawić zarówno wydajność, jak i dokładność kompletacji.
Coraz popularniejsze staje się również automatyczne przedstawianie informacji zbieraczowi. Głównym celem tej metody automatyzacji jest zapewnienie pracownikowi magazynu przepływu informacji bez użycia rąk i papieru, aby skrócić czas potrzebny na znalezienie właściwej lokalizacji kompletacji, odpowiednich produktów i wprowadzenie kodów produktów do systemu ERP, a tym samym zwiększenie ogólnej wydajności magazynu. Przykładami takiej technologii są pick-by-light (półautomatyczny system kompletacji zamówień bez użycia papieru, sterowany światłem), pick-by-voice (rozwiązanie do kompletacji zamówień, w którym pracownik jest kierowany za pomocą instrukcji głosowych) i inne wirtualne narzędzia. W operacjach komisjonowania największą korzyścią prezentowania prezentacji informacji osobom kompletującym jest zwiększenie możliwości pracy bez użycia rąk oraz ułatwienie wydajnego wyszukiwania i szybkiego rejestrowania pobranych materiałów przy mniejszej liczbie błędów podczas kompletacji.
Właściwa automatyzacja ma jeszcze kilka innych zalet. Może ona znacznie obniżyć koszty pracy, zwiększyć dokładność inwentaryzacji i kompletacji oraz skrócić czas cyklu zamówień. Istnieją jednak również wady. Po pierwsze, automatyzacja zwykle wymaga znacznych inwestycji. Dostosowanie zautomatyzowanych operacji magazynowych do zmieniającego się środowiska biznesowego może stanowić wyzwanie, ponieważ rozwiązania automatyczne nie są tak elastyczne w dostosowywaniu się do zmieniających się okoliczności, jak zwykłe niezautomatyzowane rozwiązania magazynowe. Aby jednak funkcje automatyki działały prawidłowo i niezawodnie, powinny być dobrze zintegrowane, zaprojektowane i połączone z procesami upraszczającymi i standaryzującymi pracę.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...