2025-03-17
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w 2024 r., w ramach działań związanych z nadzorem nad produktami kosmetycznymi, przeprowadził akcję kontrolną dotyczącą warunków wytwarzania kosmetyków. Szczególny nacisk położono na małe zakłady produkcyjne, tzw. produkcję domową, a także przedsiębiorstwa nowo zgłoszone lub poddane kontroli w odległym terminie.
W ramach akcji skontrolowano 387 zakładów produkujących kosmetyki na terenie całego kraju. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości wydano 35 decyzji administracyjnych, które dotyczyły m.in. braku zgodności z wymogami Dobrej Praktyki Produkcji (GMP), niewłaściwego oznakowania produktów oraz niedostatecznych warunków sanitarnych w miejscach wytwarzania. W kilku przypadkach inspektorzy wykryli poważne uchybienia, takie jak brak dokumentacji dotyczącej stosowanych surowców czy niewłaściwe przechowywanie gotowych wyrobów.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym produktów kosmetycznych, produkcja kosmetyków musi odbywać się zgodnie z zasadami Dobrej Praktyki Produkcji (GMP), określonymi w normie EN ISO 22716:2007. Jej celem jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia konsumentów poprzez standaryzację procesów wytwórczych, kontrolę jakości i przestrzeganie procedur higienicznych. Każdy zakład produkujący kosmetyki – niezależnie od skali działalności – ma również obowiązek zgłoszenia swojej działalności do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
GIS przypomina, że wymagania dotyczące warunków wytwarzania i rejestracji zakładów produkcyjnych odnoszą się do wszystkich przedsiębiorców – zarówno dużych firm kosmetycznych, jak i niewielkich manufaktur oraz osób zajmujących się tzw. domową produkcją kosmetyków naturalnych. Wprowadzanie na rynek produktów niespełniających norm sanitarnych i jakościowych może skutkować nie tylko sankcjami administracyjnymi, ale także ryzykiem dla zdrowia konsumentów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...