2023-04-19 / Autor: Katarzyna Kudelko, Dział R&D, JagoPRO Sp. z. o.o.
Stosowanie konserwantów do ochrony produktów codziennego użytku od lat wzbudza wiele kontrowersji. Kwestia przedłużenia trwałości produktów tyczy się nie tylko przemysłu spożywczego, ale również kosmetycznego i detergentowego. Ze względu na podatność substancji organicznych na rozwój bakterii i grzybów, dodatek konserwantów stał się koniecznością. Niewystarczające stężenie konserwantu może prowadzić do psucia się produktu gotowego. Natomiast ich nadmiar może nieść ze sobą zwiększenie ryzyka powstawania skórnych reakcji alergicznych, prowadzących do uczuleń.
Zadaniem środków konserwujących jest poprawa stabilności, zapobieganie zmianom chemicznym i degradacji poprzez zabiegi hamujące aktywność drobnoustrojów. Wysoka jakość wyrobu detergentowego podczas przechowywania i użytkowania oraz ogólnie pojmowane bezpieczeństwo jest głównym zadaniem środków konserwujących.
Detergenty – środki myjące i piorące
Detergenty, jako substancje amfipatyczne, posiadają w swoich cząsteczkach zarówno część hydrofilową, którą stanowią podstawniki wykazujące powinowactwo do wody, m.in. aminowe, fosforanowe czy hydroksylowe, jak i hydrofobową, wykazującą powinowactwo do fazy tłuszczowej – zwykle długie łańcuchowe węglowodory o 10-20 atomach węgla. Należą one do szczególnie aktywnych związków powierzchniowo czynnych, które dzięki swojemu dwoistemu charakterowi oraz obniżonemu napięciu powierzchniowemu z łatwością usuwają hydrofobowe cząstki brudu.
Ze względu na ich duży potencjał aplikacyjny, znalazły one zastosowanie w wielu produktach życia codziennego. W zależności od powierzchni, na którą mają działać, można wyróżnić cztery główne kategorie związków powierzchniowo czynnych: środki higieny osobistej (twarz, skóra i włosy), środki piorące (tkaniny), zmywające (naczynia, szkło) i domowe środki czystości. Każda z powyższych kategorii ma inną wyspecjalizowaną funkcję: środki higieny osobistej usuwają m.in. sebum, pot, nagromadzone pozostałości po zabiegach na włosach i ciele (balsamy, odżywki); detergenty do prania pozbywają się plam różnego pochodzenia; środki do zmywania naczyń usuwają pozostałości po jedzeniu; a domowe środki czystości usuwają zabrudzenia z różnych powierzchni drewnianych, szklanych, metalowych i innych.
Konserwanty a detergenty
Niezależnie od przeznaczenia i składu wszystkie detergenty powinny zawierać skuteczne, a jednocześnie bezpieczne układy konserwujące o szerokim spektrum działania. Konserwanty można podzielić ze względu na:
Wśród związków cieszących się największym powodzeniem w branży detergentów znajdują się parabeny, izotiazolinony, fenoksyetanol oraz benzoesan sodu.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...