2023-06-19
13 i 14 czerwca br. w Lublinie odbył się organizowany przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego Kongres Polska Chemia. W tym roku Kongresowi towarzyszyły dwa jubileusze: 10-lecie samego wydarzenia oraz 35 lat istnienia Izby.
Kongres Polska Chemia po raz pierwszy odbył się w formule równoległych sesji tematycznych. Dało to możliwość poruszenia większej niż zazwyczaj liczby tematów, mających kluczowe znaczenie dla sektora. W rozmowach, dyskusjach, debatach i prezentacjach wystąpiło blisko 80 prelegentów reprezentujących największe firmy sektora chemicznego, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, a także ekspertów współpracujących z przemysłem w różnych dziedzinach. Tematyka wystąpień była skupiona wokół nowych technologii, w tym rozwoju sztucznej inteligencji, zielonej transformacji, energetyki czy logistyki. Każdy z tych obszarów związany jest z ambitnymi celami, jakie postawiła przed przemysłem unijna polityka klimatyczna, która wiedzie przez dekarbonizację i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
– Kiedy 10 lat temu organizowaliśmy pierwszy Kongres Polska Chemia, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że wydarzenie to urośnie do rangi najważniejszego i największego wydarzenia branży chemicznej w Polsce i w tej części Europy. Przez tę dekadę mieliśmy ponad 8500 uczestników, ponad 200 paneli, dyskusji i podejmowaliśmy setki tematów. Kilka ostatnich lat spowodowało wiele zawirowań w branży chemicznej zarówno na polskim, jak i globalnym rynku. Potrafiliśmy się szybko do tych zmian przystosować, a branża chemiczna, także polska branża chemiczna, potrafiła sobie poradzić z wieloma przeciwnościami, nawet tymi najtrudniejszymi – kryzysami finansowymi, COVID-19, kryzysem energetycznym spowodowanym wojną. Kongres jest po to, by stworzyć całej branży chemicznej przestrzeń do dyskusji i znajdowania rozwiązań, z którymi się mierzymy. Może to jest też dobry moment, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przyszłość przemysłu chemicznego ma wyglądać, w tym trudnym świecie pełnym regulacji. W świecie, w którym trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądał następny kwartał, a nawet miesiąc - mówił Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
W trakcie wydarzenia podkreślano m.in. duże znaczenie przemysłu chemicznego dla gospodarki i wyzwania związane z konkurencyjnością, regulacjami unijnymi i transformacją energetyczną. Decyzje związane z obecną sytuacją gospodarczą mogą rozstrzygnąć o przyszłości branży chemicznej, dlatego wspólna dyskusja jest niezwykle ważna.
Taką dyskusję toczyli uczestnicy debaty „Polska Chemia – zrównoważony rozwój dziś i jutro”
O wyzwaniach, które stoją branżą chemiczną, znajdującą się w centrum zielonej transformacji, rozmawiali Katarzyna Byczkowska, prezes zarządu BASF Polska; Artur Kucia, dyrektor Biura Klienta Strategicznego PKO Bank Polski; Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen oraz Tomasz Zieliński z PIPC.
Uczestnicy podkreślili, że zrównoważony rozwój nie tylko ma sens, ale jest wręcz konieczny i nieunikniony. Branża chemiczna ma jednak pewne obawy, jak w tak krótkim czasie, który został narzucony, sprawnie realizować wszelkie założenia, aby mógł zostać skutecznie osiągnięty. Jednym z podstawowych wyzwań jest zapewnienie odpowiedniej ilości zielonej energii dla przemysłu chemicznego po rozsądnej cenie, a także zapewnienie stabilnego finansowania inwestycji.
Paneliści wskazali, że pomimo ostatnich bardzo dynamicznych czterech lat inwestycje są realizowane, a branża rozwija się. Przemysł chemiczny stanowi filar polskiej gospodarki, bez której nie można myśleć o rozwoju gospodarczym kraju. Potrzebny jest szczery dialog z administracją, który zapewni stabilność do dalszego rozwoju i stworzy szansę realizacji stawianych przed nią celów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...