2024-06-06
Budowa zrównoważonej chemii to nie tylko wymóg, ale i szansa dalszego rozwoju przemysłu chemicznego w Polsce i w Europie. To konkluzja wypływająca z rozmów toczących się podczas Kongresu Polska Chemia w Warszawie.
W ocenie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, która organizuje Kongres, zastosowanie holistycznego podejścia przy działaniach regulacyjnych, uwzględniającego wpływ substancji na realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu i drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej, to jedyna możliwa metoda działania. Oprócz tego potrzebne jest jednak uwzględnienie czynników socjoekonomicznych we wszystkich procesach, zwłaszcza przy obejmowaniu substancji procedurą autoryzacji - tu potrzebny jest też przegląd mechanizmów kontroli ryzyka w ramach systemu REACH.
W ocenie Izby, aby doprowadzić do zwiększenia popytu na zielone chemikalia, potrzebne jest promowanie innowacji, a także wprowadzanie ulg podatkowych, dotacji i podniesienie nadzoru nad importem chemikaliów do Europy.
Branża chemiczna oczekuje ponadto promowania zielonych zamówień publicznych na dostawy produktów; wprowadzenia jednakowych wymagań dla stosowania substancji do produkcji wyrobów w Unii Europejskiej i importu gotowych wyrobów spoza Unii Europejskiej. Domaga się również zwiększenia zaangażowania środków publicznych w realizację inwestycji w zielone technologie oraz poszukiwanie bardziej zrównoważonych chemikaliów.
O swoich oczekiwaniach mówiła m.in. Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.
- To czego potrzebujemy, to sprzyjające ramy prawne w UE w ramach rozwoju technologii. Dobrym przykładem tego jest recykling chemiczny, czyli technologia, którą jako BASF stworzyliśmy kilka lat temu. Niestety do dzisiaj nie doczekała się ona legislacyjnych ram, nie jest uznana przez UE, jako produkt recyklingu. Wedle unijnego prawodawstwa nie jest to zatem element zielonej chemii. To olbrzymi błąd, bo ta technologia pomaga nam osiągnąć cyrkularność. Recyklingowi mechanicznemu można poddać tylko nieliczną grupę produktów, reszta może natomiast trafiać do recyklingu chemicznego. Przykładowo folii wielowarstwowych nie da się poddać recyklingowi mechanicznemu, a recykling chemiczny jest tu rozwiązaniem problemu z tym, co z takimi fooliami robić dalej, gdy staną się one odpadem. Jest to zatem doskonała technologia, która pozwala przy minimalnej emisji dwutlenku węgla przerobić produkty na olej pirolityczny. Niestety nie jest ta technologia traktowana przez unijną legislację, jako narzędzie służące do wypełnienia celów środowiskowych. Tymczasem potrzebujemy uznania przez UE tej technologii, jako komplementarnej do recyklingu mechanicznego, a oleju pirolitycznego jako produktu pochodzącego z recyklingu - stwierdziła Katarzyna Byczkowska, dyrektor generalna BASF Polska.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...