2023-06-19
Zrównoważoność, dekarbonizacja oraz inwestycje to tematy, które pojawiły się w trakcie debat Kongresu Polska Chemia, zorganizowanego w Lublinie przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.
Marco Mensink, dyrektor generalny Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic) poświęciłswoje wystąpienie tematyce Transition Pathway.
- Nasz przemysł musi zmienić sposób w jaki produkujemy i co produkujemy w ciągu mniej niż 30 lat. Wyzwanie jest bezprecedensowe i wymaga miliardów inwestycji. Dlatego poprosiliśmy Komisję Europejską o opracowanie wraz z nami i innymi zainteresowanymi stronami Ścieżki Przejściowej dla naszego sektora. Dokument ten określa wszystkie warunki, które muszą zostać spełnione, aby umożliwić transformację branży – mówił Marco Mensink o opublikowanej na początku tego roku tzw. mapie drogowej dla unijnej chemii.
Podkreślił przy tym, jak ważne jest posiadanie takiego planu, dzięki któremu przemysł chemiczny będzie w stanie osiągnąć ambitne cele klimatyczne. Wyjaśnił, że Transition Pathway, o którego powstanie Cefic zabiegał od dłuższego czasu, jest właśnie odpowiedzią na obawy branży związane z zieloną transformacją.
Z kolei Kacper Nosarzewski z 4CF przedstawił założenia raportu Foresight dla chemii „Chem4EU”. Wskazał, że celem było opracowanie rekomendacji, które pomogą uczynić sektor chemiczny bardziej odpornym na zmiany i dostosować go do przyszłych wyzwań.
Obaj eksperci zgodnie stwierdzili, że przemysł chemiczny stoi w obliczu ogromnej rewolucji związanej z zieloną i cyfrową transformacją, a jednocześnie to właśnie ten sektor gospodarki ma w niej do odegrania kluczową rolę. Aby firmy branży chemicznej mogły osiągnąć cele wyznaczone na rok 2050, potrzebują wsparcia w postaci solidnego i realnego planu, wsparcia instytucji finansowych, a także zrozumienia i skutecznego dialogu z administracją państwową.
Przywoływanej tematyce poświęcona była również debata „Zrównoważoność, dekarbonizacja, inwestycje – jak nie wypaść z wyścigu konkurencyjności?”. Uczestniczyli w niej Paolo Mazzara z KT Kinetics Technology; Mirosław Skowron, prezes PERN oraz Józef Węgrecki, członek zarządu ds. Operacyjnych w PKN Orlen.
Ważnym aspektem w dyskusji była kwestia regulacji. Uznano, że stworzenie przyjaznego środowiska regulacyjnego jest kluczowe, by firmy branży chemicznej mogły działać, rozwijać się i być konkurencyjne. Ponadto prelegenci zauważyli, że wiele badanych technologii, które mogą pomóc w osiągnięciu celów klimatycznych nie jest jeszcze dostępnych. Konieczne jest więc wykorzystywanie tych, które istnieją. Zastanawiano się także nad konkretnymi rozwiązaniami, które są możliwe do wdrożenia już dziś, by zmniejszyć ślad węglowy i doprowadzić do dekarbonizacji. Ważne jest jednak myślenie strategiczne i obserwowanie rynku, by wdrażanie rozwiązań w kwestiach energetycznych było przemyślane.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...