2024-06-06
Ochrona polskiego i unijnego rynku chemicznego to jedno z podstawowych zadań administracji unijnej i krajowej, tak by przemysł chemiczny w Polsce i Europie mógł się swobodnie rozwijać i pozostać konkurencyjnym. Z tym postulatem zgodzili się uczestnicy trwającego w Warszawie Kongresu Polska Chemia, organizowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego.
- Jednym z ważniejszych elementów w ochronie rynku jest zjawisko faktycznego zabezpieczenia tego rynku wspólnotowego. Wpływ tanich towarów ze Wschodu i z Chin na rynek europejski jest bardzo zauważalny i tym samym rodzimą produkcję trzeba chronić, a także w sposób równy i sprawiedliwy budować przyszłość branży - mówił w trakcie Kongresu Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC.
- Jest to działanie absolutnie konieczne i my jako Qemetica zmagamy się na co dzień z tym problemem. Znakomitym przykładem jest przecież kwestia soli pochodzącej z Białorusi. Tamtejsze produkty swobodnie wjeżdżają do Polski i musimy to zatrzymać, bo to rujnuje cały rynek. To samo dotyczy produktów bardziej przetworzonych, które trafiają do nas z Rosji i Białorusi, pomimo istniejących sankcji. Jako Polska jesteśmy w szczególnie trudnym położeniu, bo to właśnie my z uwagi na położenie geograficzne jesteśmy pierwszym krajem, do którego ten nielegalny przywóz ze Wschodu jest kierowany - komentował Kamil Majczak, prezes spółki Qemetica (dawniej CIECH).
W trakcie debaty padły takie postulaty, jak konieczność wprowadzenia niezbędnej ochrony przed dumpingiem cenowym produktów przemysłu chemicznego. W tym celu potrzebna jest rewizja i rozszerzenie zakresu regulacji antydumpingowych. Wymagane jest też rozszerzenie sankcji oraz wzmocnienie ich kontroli i egzekwowania. Tak samo poprawie musi ulec nadzór celny na granicy i usprawnienie systemu monitorowania rynku. Trzeba też dążyć do zwiększenia kontroli w zakresie spełniania norm jakości i bezpieczeństwa surowców i produktów importowanych spoza UE. Polska Izba Przemysłu Chemicznego wskazała ponadto na pilną kwestią, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego przez zwiększenie rozbudowy infrastruktury magazynowej i przesyłowej. Całości działań w ochronie rynku dopełnić ma dywersyfikacja sposobów zabezpieczenia podaży strategicznych surowców istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa przedsiębiorstw chemicznych i bezpieczeństwa państwa.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...