2024-03-29
Firma Amargo przekonuje o korzyściach stosowania zbiorników kompozytowych w procesie magazynowania wodoru.
Jak informuje Szczepan Gorbacz, prezes Amargo, tylko 15% światowej produkcji wodoru jest wykorzystywane poza miejscem produkcji i transportowane w postaci sprężonego gazu lub cieczy kriogenicznej. Oznacza to konieczność inwestycji w infrastrukturę – od magazynowania, przesyłu w gazociągach aż do skraplania lub transportu w formie sprężonego gazu. W jego ocenie, wdrożenie technologii wodorowych na skalę masową wpłynie na konieczność zapewnienia odpowiednich warunków magazynowania – także w dużych naziemnych zbiornikach buforowych.
W tej chwili firma Amargo pracuje nad zbiornikami kompozytowymi, które pełniłyby rolę magazynów wodoru.
- Wynikiem prac będą kompozytowe zbiorniki wodoru z linerem (HDPE, PA) o większej pojemności, tj. gabarytach od średnic 200 mm, długości 2000-6000 mm i większe / dłuższe. Nowoczesna linia nawojowa kompozytowa - produkcja odbywa się w technologii AmargTank Composite metodą nawijania ciągłego włókna szklanego lub węglowego, z pomiarem naciągu układem tensometrycznym - pozwala na uzyskanie średnic od 0,2 do ponad 4 metrów oraz długości od 1-3 metrów do 10 metrów - długość linii 12-16 metrów - tłumaczy Szczepan Gorbacz.
Dodaje on również, że obecne wyzwania w zakresie zbiorników kompozytowych do magazynowania wodoru obejmują optymalne wykonanie układu pilotażowego. Umożliwi on zaprezentowanie możliwości działania układu, wskazanie jego przewag oraz wyznaczy kierunki zastosowania. Kolejnym niezwykle istotnym elementem będzie przejście przez ścieżkę certyfikacji poprzez zaangażowanie właściwych organów.
Zbiorniki do magazynowania wodoru będą wykonane z materiałów kompozytowych wraz z wykładziną z modyfikowanych tworzyw sztucznych – specjalnych odmian polietylenu lub poliamidu - zapewniającą odpowiednią barierowość na przenikanie wodoru. Wśród zasadniczych cech konstrukcji zbiorników na wodór należy podkreślić wysokie właściwości wytrzymałościowe przy stosunkowo niskiej masie, odporność na korozję, projektowane do przechowywania wodoru pod ciśnieniem rzędu 40-350 bar, długi okres eksploatacji, możliwość zastosowania inteligentnych systemów monitorowania stanu konstrukcji w czasie rzeczywistym - podkreśla prezes firmy Amargo.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...