2024-08-02
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała raport o nazwie „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Branża chemiczna”. Badanie prowadzone we współpracy z Radą Sektorową ds. Kompetencji Sektora Chemicznego ma na celu zwiększenie wiedzy na temat stanu i kierunków rozwoju kadr w branży chemicznej. W badaniu przyjrzano się m.in. kwestii kompetencji pracowników zatrudnionych w branży.
Z badania dowiadujemy się, że ogólna ocena ważności poszczególnych kompetencji, niezależnie od profilu oraz samoocena pracowników, jest wysoka. Pracodawcy szczególnie wysoko oceniali ważność kompetencji społecznych, których poziom pracownicy oceniali u siebie jako wysoki (samodzielność, skrupulatność, umiejętność myślenia analitycznego, odpowiedzialność, zdyscyplinowanie, rzetelność i terminowość oraz komunikatywność).
Pracownicy, pomimo wysokiej samooceny w obszarze kompetencji społecznych, wskazywali je także często jako kompetencje, które chcieliby rozwijać. Dotyczy to wszystkich kluczowych stanowisk.
W badaniu obserwuje się niewielkie odsetki pracowników wskazujących na kompetencje, które chcieliby rozwijać. Tłumaczyć ten fakt można z jednej strony wysoką samooceną pracowników w zakresie większości swoich kompetencji, niezależnie od pełnionej roli zawodowej. Z drugiej strony – jak pokazują inne dane w raporcie – większość pracowników na kluczowych stanowiskach wskazywało, że w ich ocenie zwykle wykonują oni zadania odpowiadające poziomowi swoich kompetencji (77%).
Najwięcej kompetencji, względem których pracownicy deklarowali chęć rozwoju, odnotowano w przypadku analityka chemicznego/laboranta i kontrolera jakości.
Pracodawcy, niezależnie od ocenianego stanowiska, wskazywali na wzrost znaczenia w perspektywie przyszłych pięciu lat kompetencji społecznych, w tym związanych z organizacją pracy i zarządzaniem ludźmi, a także wiedzy branżowej i kompetencji związanych ze znajomością standardów, przepisów, norm i prawa, a także kompetencji cyfrowych. Jednocześnie w opinii pracodawców są to grupy kompetencji, które niezależnie od stanowiska już obecnie szybko zyskują na znaczeniu.
Najwięcej kompetencji, których znaczenie wzrośnie w perspektywie kolejnych pięciu lat, przewiduje się w odniesieniu do kierownika laboratorium i analityka chemicznego/laboranta.
Pracodawcy prognozują też szybki wzrost znaczenia kompetencji cyfrowych (np. umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów) zwłaszcza w odniesieniu do takich zawodów, jak analityk chemiczny/laborant, operator maszyn i urządzeń i pracownik produkcji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...