2023-01-30 / Autor: Dominik Wójcicki
Komisja Europejska opublikowała od dawna oczekiwany przez branżę chemiczną w Europie dokument, będący mapą drogową prowadzącą do osiągnięcia celów postulowanych w Europejskim Zielonym Ładzie.
- Europejski przemysł chemiczny od dawna prosił o specjalną mapę drogową wspierającą największą transformację w swojej historii. Do 2050 r. unijny sektor chemikaliów będzie musiał stać się neutralny dla klimatu, o obiegu zamkniętym, zdigitalizować swoje procesy i przejść na bezpieczne i zrównoważone chemikalia. Wszystkie te działania wymagają dziesiątek miliardów dodatkowych inwestycji do 2050 roku. A to wszystko musi się dziać w bardzo napiętym środowisku geopolitycznym. W końcu osiągnięto jednak ważny kamień milowy na tej ekscytującej, ale pełnej wyzwań drodze naszego sektora w kierunku osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Przemysł chemiczny UE jest już w trakcie transformacji, ale potrzebujemy jasności, perspektyw i kierunku, jak się tam dostać. Ścieżka przejścia zapewnia naszemu przemysłowi większą jasność co do „jak” i „kiedy". Pomyślne wdrożenie pomoże określić przyszłość naszego przemysłu w Europie na nadchodzące dziesięciolecia. Jesteśmy gotowi do współpracy z Komisją Europejską, rządami państw członkowskich i Parlamentem Europejskim, aby dołożyć wszelkich starań, aby ta transformacja stała się rzeczywistością – komentuje Martin Brudermüller, prezes Cefic, organizacji będącej głosem europejskiej branży chemicznej.
Ścieżka przejścia określa prawie 200 konkretnych działań, które instytucje UE, państwa członkowskie i przemysł muszą podjąć, aby transformacja się dokonała. Powinno to dać przemysłowi pewność, że Europa jest miejscem, w którym mogą lokować swoje inwestycje.
Mapa drogowa przewiduje realizację czterech fundamentalnych założeń.
Pierwsze z nich to przejście na neutralność klimatyczną. Unijny przemysł chemiczny ma ambicję stać się neutralny dla klimatu do 2050 r. W ciągu ostatnich 30 lat zmniejszył już emisje gazów cieplarnianych o ponad 60%, ale aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., potrzebuje przełomowych innowacji i poważnych zmian w procesach produkcyjnych. Przejście na neutralność klimatyczną będzie wymagało ogromnych ilości niedrogiej odnawialnej energii elektrycznej. Będzie również potrzebna infrastruktura niezbędna do przeprowadzenia transformacji.
Drugie założenie to przejście na technologię cyfrową. Wdrażanie technologii cyfrowych, takich jak duże zbiory danych, sztuczna inteligencja, robotyka i blockchain, a także wspieranie innowacji może sprawić, że wszystkie procesy będą bardziej przejrzyste i wydajne w kierunku ogólnej transformacji ekologicznej. Dzisiaj już wiele firm korzysta z zaawansowanych czujników do monitorowania parametrów produkcji w celu zwiększenia wydajności energetycznej i zasobów oraz wdraża systemy blockchain do przekazywania informacji o chemikaliach wzdłuż łańcuchów wartości w celu informowania o obiegu zamkniętym produktów. Możliwości te wiążą się jednak z wieloma wyzwaniami: od opracowania wspólnych dla całej branży zasad udostępniania danych po przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji pracowników.
Trzeci aspekt ujęty w mapie drogowej autorstwa Komisji Europejskiej to przejście na bezpieczne i zrównoważone chemikalia. Oczekuje się, że unijny przemysł chemiczny będzie stopniowo usuwał z produktów konsumpcyjnych najbardziej szkodliwe substancje, chyba że są to produkty absolutnie niezbędne dla społeczeństwa. Ten cel oznacza, że przemysł będzie musiał znacznie zwiększyć swoją działalność badawczą i innowacyjną, aby opracować i wprowadzić na rynek bezpieczne i zrównoważone chemikalia. Niektóre z wyzwań to ryzyko związane z brakiem przyjęcia nowych produktów na rynek oraz potrzeba wsparcia MŚP, którym często brakuje środków na wprowadzanie pionierskich produktów i procesów.
Czwarty wymiar zakłada dalszą cyrkularność. Przemysł będzie musiał ograniczyć zużycie nieodnawialnych zasobów podczas produkcji i zapewnić możliwość recyklingu materiałów, które wytwarza. Będzie musiał przyspieszyć recykling odpadów, aby wytwarzać nowe chemikalia, wychwytywać i wykorzystywać dwutlenek węgla jako surowiec do swoich procesów oraz wykorzystywać odpadową biomasę do rozwoju biochemii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...