2022-09-21
Branży recyklingu odpadów tworzyw sztucznych zwraca uwagę na swoją sytuację w obliczu wzrostów cen energii. Przedstawiciele sektora napisali list do premiera rządu.
„Branża recyklingu tworzyw sztucznych to branża strategiczna. Obawiamy się, że bez pilnej interwencji Państwa, nie będziemy w stanie wspierać państwa polskiego w wypełnianiu zobowiązań dotyczących poziomu recyklingu i dojdzie do zapaści naszej branży, powodowaną kolejnymi zwyżkami cen energii elektrycznej. Obecne marże na rynku energii są blisko dziewięciokrotnie wyższe niż wieloletnia średnia, i rzutują na wzrost cen energii dla branży recyklingu tworzyw sztucznych z poziomu 18% w roku ubiegłym do 40% w 2022r. Zakłady recyklingu są kluczowym sektorem gospodarki, który jest niezbędny w budowaniu w Polsce Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) i spełnianiu unijnych norm środowiskowych” – napisano w liście do Mateusza Morawieckiego.
Autorzy apelu, to jest Stowarzyszenie „Polski Recykling”, jako aktualnie największa organizacja branżowa w kraju zrzeszająca polskie zakłady recyklingu, przypomnieli, że Polsce wytwarza się ok. 14 milionów ton odpadów komunalnych, z czego statystycznie 15%, czyli około 2 mln ton to tworzywa sztuczne. Za sprawą unijnych regulacji Plastic Levy koszt dla budżetu państwa to 800 euro za każdą tonę nieprzetworzonego surowca. W przypadku wstrzymania produkcji w branży recyklingu tworzyw sztucznych, maksymalny koszt obciążający budżet państwa może wynieść nawet 4 miliardy złotych, dodatkowo skutkując kosztami środowiskowymi w postaci zalegających odpadów na wysypiskach lub w przestrzeni publicznej.
W ocenie stowarzyszenia, czasowe wstrzymanie bądź trwałe przerwanie produkcji oznacza również redukcje albo zamykanie zakładów przetwarzających odpady. Według szacunków, na które powołuje się „Polski Recykling”, branża jest warta 15 mld zł, skupia 8900 firm zatrudniających 70 tys. pracowników. Likwidacja firm recyklingowych spowoduje więc gwałtowny wzrost cen za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców.
„Występowanie sygnalizowanych nam okoliczności wstrzymywania bądź zapowiedzi trwałego przerwania produkcji wskutek postępujących zwyżek cen energii niesie ze sobą również ryzyko nieosiągnięcia wskazywanych przez prawo UE poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku odpadów opakowaniowych i komunalnych. Możliwy upadek branży recyklingu spowoduje ogromne straty środowiskowe. Recykling tworzyw sztucznych uniezależnia nas od importu surowców pierwotnych, a odpady z tworzyw sztucznych to zasób własny państwa polskiego z którego powinniśmy korzystać” – piszą autorzy listu.
W obliczu kryzysu na rynku energii Stowarzyszenie „Polski Recykling” zaproponowało kilka działań.
„Ponadto w procesie przekształceń środowiskowych należałoby zwrócić uwagę na możliwości instalowania paneli fotowoltaicznych i inne alternatywne źródła wytwarzania energii dla potrzeb własnych – np. agregaty prądotwórcze. Jednak w tym przypadku pojawia się problem z akcyzą na olej opałowy ciężki i lekki – do celów grzewczych jest ona obniżona lub nie ma jej wcale. Możliwość użycia tych olejów do produkcji prądu, spowoduje, że akcyza znacząco zwiększy koszty i będzie skutkować nieefektywnością ekonomiczną takich przedsięwzięć” – czytamy w liście do premiera.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...