2022-06-15 / Autor: Aneta Grzesińska, konsultant, Centrum Ekotoksykologiczne Sp. z o.o.
Karta charakterystyki to karta bezpieczeństwa produktów chemicznych. Zawiera wiele cennych informacji o właściwościach substancji lub mieszaniny chemicznej, o stwarzanych przez nią zagrożeniach, a także instrukcje postępowania. Dokument ten ma ujednolicony szablon na terenie całej Unii Europejskiej, ponieważ format i treść karty charakterystyki określono w rozporządzeniu (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów REACH. Dzięki temu informacje zawarte w karcie charakterystyki są łatwo identyfikowalne i zrozumiałe dla wielu podmiotów. Niektóre elementy zawartych w niej informacji mogą być więc wykorzystywane również przez: firmy zajmujące się transportem towarów niebezpiecznych, służby reagujące na nagłe wypadki, w tym ośrodki zatruć, osoby wykorzystujące w pracy pestycydy i produkty biobójcze, a także przez inne podmioty.
Obowiązek sporządzenia oraz dostarczenia karty charakterystyki wynika bezpośrednio z artykułu 31 rozporządzenia REACH. Artykuł 4 tego samego rozporządzenia wskazuje, że przepisy, z których wynika obowiązek tworzenia karty charakterystyki nie dotyczą produktów kosmetycznych. Powołując się na treść rozporządzenia REACH, przedsiębiorca nie ma obowiązku tworzenia karty charakterystyki dla gotowych kosmetyków oferowanych konsumentowi, nawet jeżeli masa wewnątrz opakowania klasyfikowana jest jako mieszanina niebezpieczna.
Karta charakterystyki dla produktu kosmetycznego – prośby od uczestników łańcucha dostaw
Dlaczego więc uczestnicy łańcucha dostaw proszą o przesłanie karty charakterystyki dla produktu kosmetycznego?
Masa kosmetyczna, jako mieszanina chemiczna
Masa kosmetyku, która nie została jeszcze rozlana w butelki lub opakowania przeznaczone do sprzedaży dla konsumenta powinna być traktowana jak mieszanina chemiczna, nie produkt kosmetyczny. W związku z tym wytwórca, importer oraz dostawca masy kosmetycznej powinien przeanalizować, czy mieszanina spełnia kryteria klasyfikacji mieszaniny niebezpiecznej, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 z 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP) oraz czy nie wymaga sporządzenia karty charakterystyki, chociażby ze względu na określone wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń w miejscu pracy. W takim przypadku, aby określić, czy istnieje potrzeba sporządzenia karty charakterystyki, należy rozróżnić czy mamy do czynienia z mieszaniną chemiczną, czy z gotowym produktem kosmetycznym.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...