2023-10-19 / Autor: Weronika Goździcka, Agnieszka Kulawik-Pióro, Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Katedra Chemii i Technologii Organicznej
Aktywność biologiczna
Oleożywica z kadzidłowca indyjskiego jest wykorzystywana do pozyskiwania wyciągów, ekstraktów, pudrów i olejków eterycznych. W tym celu stosuje się macerację, perkolację, ekstrakcję metodą Soxhleta, ekstrakcję przy użyciu rozpuszczalnika w stanie nadkrytycznym (ekstrakcja CO2), mielenie czy też destylację z parą wodną. Rodzaj zastosowanej metody wpływa na wydajność, skład, a co za tym idzie decyduje o aktywności biologicznej pozyskanego surowca kosmetycznego.
Kwasy bosweliowe, a w szczególności kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (AKBA), neutralizują wolne rodniki, których źródłem jest stres, zanieczyszczenie środowiska i promieniowanie UV. Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do przedwczesnego starzenia się skóry oraz powodować stres oksydacyjny. AKBA hamuje aktywność enzymów promujących utlenianie lipidów oraz zmniejsza reaktywne formy tlenu (ROS). Może również pomóc w modulowaniu aktywności enzymów antyoksydacyjnych w skórze, zwiększając aktywność enzymów antyoksydacyjnych, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa (SOD), peroksydaza glutationowa (GPx), co wspomaga naturalną obronę antyoksydacyjną skóry. Poprzez hamowanie tych enzymów, ograniczenie stresu oksydacyjnego ekstrakty z Boswellia serrata ograniczają powstawanie szkodliwych produktów utleniania i chronią komórki przed uszkodzeniem oraz pomagają zachować zdrowie i witalność.
Dodatkowo w skład oloeżywicy wchodzą mono- i polisacharydy (30-55%), w tym: arabinoza, ramnoza, glukoza, galaktoza, fruktoza; olejki eteryczne zawierające m.in. α-tujen (12%), α-pinen (8%), sabinen (2,2%), β-pinen (0,7%), mircen (3,8%), limonen (1,9%), linalool (0,9%); śluzy (12-23%); diterpeny (cembrene A, cembrenol); alkaloidy; terpenoidy; fitosterole (β-sitosterol); związki fenolowe; flawonoidy; flobafeny i garbniki.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...