2023-01-24
Bank Światowy zaprezentował kluczowe megatrendy rozwojowe dla globalnego przemysłu chemicznego, jak również wskazał najistotniejsze bariery dla przyszłego wzrostu.
Dominującym trendem wyszczególnionym przez Bank Światowy w przemyśle chemicznym jest aktualnie zrównoważony rozwój. Został on uznany za podstawową funkcją każdej firmy chemicznej.
Wskazano, że świadomość konsumentów w takich kwestiach, jak obieg zamknięty w coraz większym stopniu kształtuje działania firm. Konsumenci domagają się produktów bardziej przyjaznych dla środowiska, takich jak produkty pochodzenia biologicznego i produkty biodegradowalne, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia produktów szkodliwych, takich jak tworzywa sztuczne jednorazowego użytku. Tendencję do zrównoważonego rozwoju obserwuje się nie tylko na rynkach rozwiniętych, ale także na rynkach wschodzących. Przedsiębiorstwa działające na rynkach wschodzących także stopniowo wyznaczają sobie ambitne cele w zakresie zmniejszania śladu węglowego, zwiększania różnorodności biologicznej, gospodarowania odpadami, recyklingu oraz przejścia na zielone źródła energii.
Również zasady dotyczące środowiska, spraw społecznych i zarządzania (ESG) stały się bardziej zakorzenione w modelach biznesowych. Sprawia to, że inwestorzy finansowi, stowarzyszenia branżowe, ale też coraz większe grupy klientów coraz częściej domagają się przyjęcia standardów ESG wśród firm. Zmienia się tez rola rządów, które stają się kluczowym katalizatorem w dążeniu do ESG i zrównoważonego rozwoju, dostrzegając w firmach chemicznych potencjał w zakresie łagodzenia negatywnych skutków zmian klimatu. Są już kraje, które całkowicie zakazały używania wygodnych plastikowych toreb ze względu na ich niekorzystny wpływ na środowisko.
Następnym trendem wyszczególnionym przez Bank Światowy jest innowacyjność i technologie cyfrowe, których dynamika wdrażania w branży chemicznej gwałtownie przyspieszyła.
Na przykład firmy nawozowe wdrażają innowacje w postaci rolnictwa cyfrowego i inteligentnych pod względem klimatu praktyk rolniczych, aby tworzyć większą wartość dla konsumentów, zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe i przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju.
Rolnictwo cyfrowe z wydajniejszymi aplikacjami nawozów zyskuje na popularności również na rynkach wschodzących. Firmy z nowymi modelami biznesowymi wykorzystują technologię do przekształcania biomasy (odpadów rolniczych) w biopaliwa, substancje biochemiczne i materiały odnawialne.
Pandemia COVID-19 zmusiła branżę chemiczną do szybkiego wprowadzania innowacji i rozwiązań, które wcześniej były dopiero w przygotowaniu. Na przykład pandemia przyspieszyła wykorzystanie technologii blockchain w zarządzaniu łańcuchem dostaw.
Bank Światowy podkreśla rolę trendów demograficznych. Popyt na produkty chemiczne, zwłaszcza na rynkach wschodzących, wykazuje bowiem tendencję wzrostową. Jest to w dużej mierze napędzane wzrostem gospodarczym i rosnącą klasą średnią. Czynniki te doprowadziły do wzrostu dochodów będących do dyspozycji, co skutkuje wzrostem konsumpcji i popytu. Ponadto również wzrost liczby ludności i urbanizacja doprowadziły do podniesienia się popytu na produkty chemiczne wykorzystywane w takich branżach, jak budownictwo, motoryzacja i opakowania.
Do 2030 r. przemysł chemiczny powinien podjąć ogromne wysiłki w celu przyjęcia modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Cyrkularność to zatem kolejny megatrend dla światowej chemii. Liczba rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym znacznie wzrośnie, ponieważ firmy będą dążyć do wytwarzania produktów mniej szkodliwych dla środowiska.
Niektóre firmy już teraz inwestują w produkty takie jak „tworzywa sztuczne o obiegu zamkniętym”, które w większym stopniu nadają się do recyklingu i są przyjazne dla środowiska.
Bank Światowy oczekuje dalszego podnoszenia się wskaźników recyklingu, zwłaszcza na rynkach wschodzących, ponieważ stopniowo spadają koszty zbiórki odpadów. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma potencjał tworzenia nowych produktów i usług, które ułatwiają przyrostowe tworzenie wartości na poziomie konsumenta. Wśród wszystkich tych korzyści jednym z największych wąskich gardeł w rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest jednak udowodnienie opłacalności ekonomicznej i trwałości niektórych obecnych rozwiązań.
Ostatni z trendów wskazywanych przez ekspertów Banku Światowego to dekarbonizacja i regulacje.
Przewidywane jest przyspieszenie wysiłków na rzecz dekarbonizacji w nadchodzących latach w całym przemyśle chemicznym. Jako branża energochłonna, firmy chemiczne mogą zostać zmuszone do przejścia na odnawialne źródła energii zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Oczekuje się, że zależność od paliw kopalnych zmniejszy się, ponieważ zachęty w postaci dotacji rządowych przesuną się na bardziej przyjazne dla środowiska alternatywy, np. biopaliwa. Co więcej, globalne inicjatywy, takie jak porozumienie paryskie będą napędzać te wysiłki. Niemniej wydaje się, że tego typu starania na rzecz dekarbonizacji będą ograniczane przez wysokie koszty, zwłaszcza na rynkach wschodzących.
Wśród najbardziej istotnych barier rozwojowych Bank Światowy rozpoznaje kwestie infrastruktury i logistyki.
Luki w infrastrukturze stanowić mają bowiem poważne wyzwanie dla rozwoju przemysłu chemicznego na rynkach wschodzących. Brak odpowiednich portów, dróg, energii i infrastruktury cyfrowej zniechęcać ma inwestorów do inwestowania w krajach rozwijających się. Brakuje tam niezbędnej infrastruktury cyfrowej i systemów ułatwiających stosowanie instrumentów rynkowych, takich jak certyfikaty energii odnawialnej, które sygnalizują zaawansowanie rynku pod względem pozyskiwania energii zielonej. Ograniczony dostęp do internetu/danych stanowi przeszkodę w korzystaniu z cyfrowych usług rolniczych choćby w Afryce Subsaharyjskiej. Utrzymujące się wyzwania logistyczne prowadzą do znacznie dłuższych czasów transportu na rynkach wschodzących w porównaniu z rynkami rozwiniętymi, co sprawia, że produkty są droższe i często niedostępne. Wysokie koszty energii elektrycznej i przerwy w dostawie prądu również są wymieniane jako wyzwania stojące przed branżą.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...