2024-08-02
Coraz częściej wyzwaniem stającym przed producentami działającymi w przemyśle chemicznym jest znalezienie ekologicznych alternatyw dla tradycyjnych produktów, które dotychczas były w portfolio danego przedsiębiorstwa.
- Obserwując działania firm i dotychczasowe modyfikacje produktów nie można zaprzeczyć, że troska o środowisko nabiera dynamiki, a my jesteśmy świadkami kolejnej ekologicznej rewolucji. Współczesne przedsiębiorstwa, aby zachować konkurencyjność, prześcigają się w innowacjach. I jest to sytuacja zdecydowanie win-win, zarówno dla firm, konsumentów, jak przede wszystkim dla środowiska - mówi Przemysław Rakoczy, przedstawiciel firmy Contec, która poddaje recyklingowi zużyte opony, pozyskując z nich odzyskaną sadzę techniczną i olej.
Opowiada on o przykładzie działalności jego firmy i tym, jak w niej wygląda kwestia wyboru odpowiednich materiałów i rozważania, czy istnieje możliwość zmiany składu produktu, np. wykorzystując w nim odzyskaną sadzę lub odzyskany olej zamiast „tradycyjnych” odpowiedników.
Jak przyznaje, odzyskana w firmie sadza wykorzystywana jest w branży oponiarskiej, gumowej, tworzyw sztucznych, czy farb. Pozyskiwana jest z opon w procesie ich termicznego rozkładu, a co istotne przejście na odzyskaną sadzę zmniejsza emisję CO2 o ponad 80% na każdą tonę wyprodukowanej sadzy. W efekcie produkty, w których zostaje użyta, stają się bardziej przyjazne dla środowiska. Z kolei odzyskany olej może być bezpośrednim zamiennikiem wielu surowców i olejów opartych na paliwach kopalnych.
A w jakich konkretnie produktach mogą być wykorzystane?
Będzie to produkcja nowych opon, uszczelki różnego typu, elementy budowy amortyzatorów, simeringi i oringi, podkłady amortyzujące i wygłuszające, maty ochronne i odbojniki, podkładki i elementy mocujące, materiały izolacyjne, obuwie , elementy karoserii samochodowej, wyroby z tworzyw sztucznych, farby i barwniki do tekstyliów oraz chemikaliów i papieru -
- W ostatnich latach obserwujemy silne dążenie przemysłu wytwórczego w kierunku neutralności węglowej. Firmy już na etapie projektowania produktu weryfikują możliwość użycia przyjaźniejszego dla środowiska surowca lub poddają modyfikacji dotychczasowy asortyment. Zarówno odzyskana sadza techniczna, jak i odzyskany olej stanowią inspirujące alternatywy dla tradycyjnych surowców. Ich wykorzystanie nie tylko redukuje emisję CO2, ale także otwiera nowe perspektywy dla tworzenia bardziej ekologicznych produktów, tym samym odpowiadając na potrzeby konsumentów - podsumowuje Przemysław Rakoczy z firmy Contec.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...