2023-05-15
Ponad 40% Polaków w ostatnich pięciu latach przeprowadzało jakiekolwiek działania z zakresu termomodernizacji, głównie ze względu na komfort cieplny oraz oszczędności. Największą przeszkodą w podjęciu decyzji o termomodernizacji jest jej zbyt wysoka cena.
Grupa Atlas opublikowała wnioski płynące ze swojego raportu „Zimno, cieplej, gorąco… Co Polacy wiedzą o termomodernizacji?”.
- Termomodernizacja to proces modernizacji budynków, który prowadzi do lepszej izolacji termicznej, zmniejszenia strat energii i poprawy efektywności energetycznej. Zwykle oprócz ocieplenia ścian, dachów czy podłóg wiąże się z instalacją nowoczesnych systemów grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, a także wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. W Polsce termomodernizacja jest szczególnie ważna ze względu na złą kondycję termiczną wielu starszych budynków oraz wysokie koszty ogrzewania w okresie zimowym. Odpowiedni czas na termomodernizację przypada wiosną i latem, ponieważ tego typu prace mogą wymagać częściowego wyłączenia instalacji grzewczej. Właśnie z uwagi na początek sezonu Grupa Atlas postanowiła sprawdzić, co o termomodernizacji wiedzą Polacy, czy widzą w niej korzyści oraz szansę na ograniczenie zużycia energii w swoich domach, a jeśli się na nią nie decydują, to z jakiego powodu – mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas.
Z badania wynika, że ponad 81% Polaków rozumie określenie „termomodernizacja”. Kojarzy się ona Polakom przede wszystkim z ocieplaniem ścian zewnętrznych – taką odpowiedź wskazało 69% respondentów. Trzy kolejne propozycje uzyskały po 57%: ocieplenie dachu, wymiana okien na nowe oraz wprowadzanie odnawialnych źródeł energii. Co drugi z nas łączy termomodernizację z wymianą instalacji grzewczej albo pieca grzewczego, a 42% Polaków z ocieplaniem podłóg. Najrzadziej wybieraną odpowiedzią jest modernizacja wentylacji i klimatyzacji – wskazał ją co trzeci respondent.
W ostatnich pięciu latach działania z zakresu termomodernizacji przeprowadziło 42% Polaków. To przede wszystkim osoby zamieszkujące tereny wiejskie.
Badani, którzy zadeklarowali prace termomodernizacyjne, decydowali się przede wszystkim na ocieplenie ścian zewnętrznych czy wymianę okien na nowe (obie odpowiedzi po 45%). Innymi popularnymi rozwiązaniami są wymiana instalacji grzewczej albo pieca grzewczego (35%) czy ocieplenie dachu (29%). Co piąty inwestuje w odnawialne źródła energii, a tylko jeden na 10 respondentów modernizuje wentylację i klimatyzację.
Wśród respondentów, którzy przeprowadzili termomodernizację, najważniejszą korzyścią jest komfort cieplny – taką odpowiedź wskazało 69% osób. Ważnym czynnikiem są także finanse. Sześciu na 10 badanych zdecydowało się na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną ze względu na oszczędności, a co drugi Polak z obawy przed rosnącymi kosztami. Co czwarta osoba wykonała termomodernizację z powodów ekologicznych bądź w celu uniknięcia wilgoci.
Przeważnie nie decydujemy się na termomodernizację z dwóch powodów. 36% respondentów wskazuje brak potrzeby, z kolei co trzeci badany rezygnuje z uwagi na zbyt wysoki koszt realizacji. Pozostałe odpowiedzi nie przekraczają 10 proc. To brak wiedzy, jak zrealizować termomodernizację (9%), brak świadomości takiej możliwości (6%) czy brak czasu i ekipy remontowej – po 4%.
– System ETICS jest kompletnym zestawem materiałów do wykonania ociepleń – zapewnia pełną i sprawdzoną kompatybilność wszystkich elementów składowych, co jest szczególnie istotne w trakcie kolejnych lat eksploatacji systemu. Poprawia nie tylko estetykę fasad, ale wpływa na zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia budynków, a także przyczynia się pośrednio do poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną – tłumaczy Łukasz Kulczycki, kierownik działu rozwoju produktów Grupy Atlas.
Choć system ETICS jest jedną z najbardziej kompleksowych metod docieplania, Polacy słabo go znają i tylko częściowo są w stanie poprawnie podać jego zastosowanie. Wśród osób, które przeprowadziły termomodernizację w ostatnich pięciu latach, co piąta słyszała o systemie ETICS. Znajomość systemu wynosi jedynie 13%. Aż 2/3 badanych nie potrafiło wskazać sposobu termomodernizacji, do którego odnosi się system ETICS. Poprawną odpowiedź dotyczącą ocieplenia ścian zewnętrznych podało 15% Polaków.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...