2023-11-29
Magazyny energii zabezpieczają przed przerwami w dostawie prądu, gwarantują odporność na wszelkie awarie zasilania spowodowane prowadzonymi pracami czy silnym wiatrem lub burzami.
Najnowsze dane wskazują, że światowy rynek energii słonecznej odnotuje znaczny wzrost na koniec 2023 roku, wspierany innowacjami, partnerstwami strategicznymi i odpowiednimi regulacjami prawnymi. Energia słoneczna stanowi rozwiązanie pozwalające sprostać rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię, jednocześnie przeciwdziała degradacji środowiska. Wykorzystywana w szerokim zakresie zastosowań, w tym w wytwarzaniu energii elektrycznej, oświetleniu wnętrz i podgrzewaniu wody, energia słoneczna odgrywa coraz większą rolę zarówno w sektorze mieszkaniowym, jak i komercyjnym. Oczekuje się, że światowy rynek fotowoltaiki będzie rósł w tempie 11,9% do 2028 r.
Wraz z rozwojem fotowoltaiki pojawia się coraz więcej opcji, które są korzystne dla prosumentów. Panele są wykonane z najnowocześniejszych materiałów, cały czas udoskonalane pod kątem ich wytrzymałości. Prosumenci mogą także skorzystać z magazynów energii.
Niezwykle istotnym aspektem związanym z wykorzystaniem energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki jest możliwość magazynowania nadmiaru wyprodukowanej energii. Proces ten można podzielić na cztery kluczowe kroki, które pozwalają na skuteczne gromadzenie energii elektrycznej i jej późniejsze wykorzystanie. Warto bliżej przyjrzeć się temu procesowi, aby zrozumieć, jak fotowoltaika może przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Obecnie na rynku funkcjonuje pięć rodzajów magazynów energii: elektryczne, mechaniczne, termiczne, chemiczne, elektromechaniczne.
– W okresach wiosennych i letnich panele fotowoltaiczne z reguły produkują większą ilość energii niż jesteśmy w stanie wykorzystać. Nadprogramowo powstała energia jest przesyłana do zakładu energetycznego. Aby uniknąć jej strat, warto zainwestować w magazyn energii. W ten sposób nadwyżkę można wykorzystać w godzinach popołudniowych i nocnych, zwiększając autokonsumpcję wyprodukowanej energii i oszczędzić pieniądze na rachunkach – mówi Grzegorz Mękarski z INERGIS.
Magazynowanie energii stanowi efektywny sposób na usprawnienie zarządzania budżetem przedsiębiorstwa czy domowym i zwiększenie oszczędności.
Dzięki systemowi magazynowania użytkownicy mogą wytwarzać i magazynować własną energię, zmniejszając swoją zależność od sieci i zmniejszając rachunki za energię. Jest to szczególnie przydatne podczas przerw w dostawie prądu, gdy sieć może nie działać, ale instalacja fotowoltaiczna może nadal dostarczać energię.
– Systemy magazynowania energii pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Zamiast oddawać do sieci nadmiar energii wytwarzanej w godzinach szczytu nasłonecznienia, nadmiar energii można zmagazynować i wykorzystać później. Niektóre magazyny zapewniają także zasilanie awaryjne w przypadku awarii sieci elektroenergetycznej, w takim przypadku trzeba wybrać odpowiedni model. Ważna jest odpowiednia konserwacja magazynów i regularne przeglądy, by uniknąć awarii – dodaje ekspert firmy INERGIS.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...