2025-03-12
Wyniki badania konsumenckiego na temat stosowania opakowań elastycznych zleconego przez Flexible Packaging Europe (FPE) ujawniają pewne interesujące trendy.
Badanie zostało zlecone przez branżową organizację Flexible Packaging Europe. Objęło 6 tys. konsumentów we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polsce.
Wyniki pokazują, że europejscy konsumenci szczególnie cenią opakowania elastyczne ze względu na ich bardzo dobre właściwości ochronne i konserwujące (46%), łatwość użytkowania (45%) i niską wagę (42%). Opakowania elastyczne cieszą się ponadprzeciętną popularnością, szczególnie wśród młodszych konsumentów oraz w krajach takichj jak Polska i Francja. W Polsce łącznie 28% konsumentów opowiada się za opakowaniami elastycznymi, a we Francji 25%.
Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, połowa wszystkich respondentów odpowiedziała, że postrzega opakowania elastyczne jako nadające się do recyklingu. Chociaż istnieją pewne różnice między krajami, np. 65% w Hiszpanii, 58% we Włoszech, 40% w Niemczech i 38% w Polsce, to jednak różnice między grupami wiekowymi i płciami są jedynie marginalne.
Na pytanie o możliwości zmniejszenia wpływu produkcji żywności na środowisko, 44% odpowiedziało, że powinno się to odbywać poprzez unikanie marnowania żywności, następnie 41% wskazało recykling opakowań, a 31%, że ograniczanie wykorzystania materiałów opakowaniowych. Ta ostatnia cecha jest w szczególności charakterystyczna dla opakowań elastycznych.
Jak oczekiwano, najsilniejsze preferencje dotyczyły poszczególnych rodzajów opakowań, przy czym opakowania szklane i papierowe wymieniło odpowiednio 50% i 43% respondentów. W dalszej kolejności znalazły się sztywne opakowania plastikowe i elastyczne z odpowiednio 24% i 22% wskazań, ale nadal przed opakowaniami metalowymi i kartonami na napoje.
- Pomimo wyzwań, przed którymi stoją elastyczne opakowania na niektórych rynkach, wyniki badania również wyraźnie wskazują na możliwości. Chociaż docenianie właściwości ochronnych i tych związanych z wygodą użytkowania jest na wysokim poziomie, to naturalnie chcemy jeszcze zwiększyć świadomość tych kwestii, ponieważ elastyczne opakowania nie są celem samym w sobie, ale muszą optymalnie chronić dany produkt do momentu jego zużycia. W szczególności należy dalej promować postrzeganie możliwości recyklingu i jego praktyczne wdrażanie w całej Europie. Naszym celem pozostaje jeszcze większe uświadomienie konsumentom korzyści płynących z elastycznych opakowań, takich jak efektywne wykorzystanie zasobów - powiedział Guido Aufdemkamp, dyrektor wykonawczy Flexible Packaging Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...