2024-04-29
Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy, w jaki sposób trzeba będzie od przyszłego roku przygotować opakowanie kaucyjne do przekazania. Wyjaśnia wątpliwości, czy butelka PET ma być w formie kompresowanej (zgniecionej) czy w formie pierwotnej, czy należy rozdzielać opakowania w formie plastikowych butelek od tych w formie metalowej puszki, czy będzie istniał symbol odróżniający opakowania jednorazowe od wielorazowych?
Jak wyjaśnia ministerstwo, o ile zbiórka prowadzona za pomocą automatów wymagać będzie prowadzenia jej na opakowaniach niezgniecionych, gdyż ułatwi to automatyczne odczytywanie informacji zawartych na oznakowaniu, to zbiórka ręczna może być przeprowadzona na opakowaniach w jakiś sposób uszkodzonych lub zgniecionych. Wszystkie szczegółowe wytyczne i rozwiązania logistyczne w tej kwestii będą określane przez operatorów sytemu kaucyjnego.
Przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach, wytwarzający opakowania, importujący opakowania oraz dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań będzie mógł umieszczać na opakowaniach oznakowania wskazujące na rodzaj materiałów, z których opakowania zostały wykonane; możliwość wielokrotnego użycia opakowania w przypadku opakowań wielokrotnego użytku oraz przydatność opakowania do recyklingu w przypadku opakowań przydatnych do recyklingu. Oznakowanie umieszczane będzie na opakowaniu lub na naklejonej na nim etykiecie, a jeżeli rozmiary opakowania na to nie pozwolą, to na dołączonej do opakowania ulotce informacyjnej, ale w sposób, który nie stanowi przeszkody dla recyklingu odpadów opakowaniowych.
Ponadto oznakowanie powinno być wyraźne, widoczne, czytelne i trwałe również po otwarciu opakowania. Wzory oznakowania opakowań wskazujące na poszczególne rodzaje materiałów, z których opakowanie zostało wykonane, wzór oznakowania opakowania wskazującego na możliwość wielokrotnego użycia opakowania, a także wzór oznakowania opakowania wskazującego na przydatność opakowania do recyklingu zostały już określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska.
Dodatkowo wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje oraz wprowadzający bezpośrednio produkty w opakowaniach na napoje będą obowiązani umieszczać na opakowaniach oznakowanie wskazujące na objęcie opakowania systemem kaucyjnym oraz określające wysokość kaucji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...