2024-02-06 / Autor: Julia Baumann, Franziska Wandrey, Fred Zülli, Mibelle Biochemistry
Do podstawowych czynników, które mogą wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu bariery skórnej, należy proces starzenia się oraz zaburzenia metaboliczne, m.in. cukrzyca. Pomimo rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania do pielęgnacji skóry starczej i cukrzycowej aktualnie dostępne możliwości są ograniczone i często sprowadzają się do preparatów okluzyjnych. Jedną z głównych oznak zaburzenia bariery skórnej jest nieprawidłowy gradient wapnia w naskórku, zatem uzupełnianie zasobów wapnia w skórze starzejącej się/cukrzycowej przy zastosowaniu podawanego miejscowo wapnia może potencjalnie wpływać na poprawę jej kondycji. Zarówno analizy in vitro, jak i badania kliniczne, potwierdziły, że innowacyjny system nośnikowy Ca2+ umożliwia skuteczne dostarczanie biodostępnych jonów Ca2+ do skóry, zapobiegając powstawaniu zaburzeń funkcji barierowej i objawów skóry starczej/cukrzycowej, m.in. ścieńczenia naskórka. Oprócz szybszej regeneracji skóry system dostarczania wapnia zapewnia ochronę skóry przed stresem wywoływanym przez SLS.
Zaburzenie funkcji barierowej w skórze starzejącej się i cukrzycowej
Starzenie się jest istotnym czynnikiem, który powoli, ale systematycznie wywołuje zmiany w skórze, zwłaszcza na poziomie naskórka. Ponieważ naskórek pełni funkcję naturalnej bariery, skutecznie chroniąc organizm przed zewnętrznymi czynnikami stresogennymi, jego uszkodzenie może mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na skórę. Naruszenie ciągłości bariery skórnej może skutkować przesuszeniem, podrażnieniem i łuszczeniem skóry, a w skrajnych przypadkach powodować kserozę (skrajne przesuszenie i napięcie), wyprysk i atopowe zapalenie skóry. Ponadto wraz z wiekiem naskórek może ulegać ścieńczeniu, a w następstwie tego procesu skóra staje się nadmiernie podatna na uszkodzenia.
Oprócz procesu starzenia, niekorzystny wpływ na barierę ochronną skóry mogą wywierać czynniki zewnętrzne oraz zachodzące w organizmie zmiany metaboliczne. Jednym z nich jest cukrzyca – choroba, która dotyczy coraz większej liczby osób w krajach o starzejących się społeczeństwach. W 2019 r. częstość występowania cukrzycy na świecie szacowano na 9,3% (463 mln osób). Przewiduje się jednak dalszy wzrost tego wskaźnika do 10,2% (578 mln osób) przed 2030 r.. Ze względu na dużą liczbę pacjentów z cukrzycą oraz starzenie się populacji kosmetyki ukierunkowane na problemy skóry starczej/cukrzycowej stanowią rozwojowy segment rynku.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...