2024-07-26
Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, ma sposób na walkę z suszą, która zagraża coraz większej liczbie upraw rolniczych. Kilka gramów hydrożelu opracowanego w spółce jest w stanie zaabsorbować 1 litr wody.
Możliwych jest nawet 35 tys. cykli wchłaniania i oddawania wody, co oznacza, że jedna aplikacja hydrożelu do gleby wystarcza nawet na pięć lat uprawy. W zależności od uprawy i rodzaju gleby, na jeden hektar potrzeba od 50 do 100 kg hydrożelu. Producent z Miechowa, jako jedyny na rynku polskim, otrzymał dopuszczenie do obrotu, dla opracowanych i wdrożonych już do produkcji superabsorbentów AgroNanoGel Basic i AgroNanoGel Root. Dopuszczenie zostało wydane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, klasyfikując produkty Artagro Polska jako środki poprawiające właściwości gleby.
– Jesteśmy polskim producentem jedynych przebadanych i certyfikowanych superabsorbentów i polimerów przeznaczonych do zastosowań rolniczych i przyrodniczych. Nasze produkty pomagają racjonalnie i efektywnie wykorzystywać wodę w uprawach rolniczych i założeniach roślinnych. Wdrożone innowacje w dotychczas stosowanej technologii produkcji pozwoliły na otrzymanie produktów, które są jeszcze wydajniejsze, ich stosowanie jest ekonomicznie uzasadnione i są bardziej przyjazne dla środowiska. Oczywiście wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i oczekiwane, zapewniamy techniczne doradztwo przed rozpoczęciem i w czasie aplikowania do gruntu naszych produktów– podkreśla Piotr Nowak, prezes Artagro Polska.
Prace nad opracowaniem technologii produkcji superabsorbentów przeznaczonych do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie, a także – jak czas pokazał – w uprawach leśnych rozpoczęto 27 lat temu.
W 1997 zaczęto prowadzić badania, wynikiem których było opracowanie technologii produkcji superabsorbentów i polimerów do zastosowań przyrodniczych. Dzięki współpracy z innymi firmami technologie te zostały wdrożone w małej skali do produkcji. Wyniki prowadzonych badań konsultowano i weryfikowano m.in. w Akademii Rolniczej w Krakowie, IUNG Puławy, AR Lublin czy Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach. W 2012 roku natomiast powstała spółka Artagro Polska, której głównym zdaniem było uruchomienie produkcji i komercjalizacja opracowanych produktów, które trafiły do sprzedaży pod nazwą handlową AgroNanoGel. Od 2016 r. produkcja superabsorbentów i polimerów odbywa się w Miechowie.
Spółka przede wszystkim prowadzi sprzedaż samodzielnie, chociaż część produkcji trafia do firm zewnętrznych, konfekcjonujonujących żel pod marką własną. Produkty z Miechowa są eksportowane do Włoch, Anglii, Estonii i Niemiec. Były testowane w Kenii, Zimbabwe, Maroko czy RPA. Zostały też dopuszczone do stosowania w Rwandzie i Senegalu.
– Rynek krajowy jest zawsze, paradoksalnie, trudniejszy do zdobycia, wymaga więcej zachodu i uwagi. Ten etap mamy już jednak za sobą. Z opracowanych w naszym laboratorium hydrożeli korzystają m.in. Lasy Państwowe, klienci z branży upraw warzywniczych i rozsad oraz szkółkarze w produkcji materiału nasadzeniowego drzew i krzewów. Coraz chętniej sięgają po nie rolnicy w kilkusethektarowych gospodarstwach, gdzie uprawia się rzepak, kukurydzę czy ziemniaki. Przykłady można by mnożyć, bo hydrożele stosuje się, obok rolnictwa, w wielu innych pokrewnych branżach. Nasze produkty znalazły zastosowanie w parkach i starodrzewach, takich jak Wilanów czy Park Jerzmanowskich oraz w poprawie warunków wzrostu drzew pomnikowych w Krakowie i Opolu. Wreszcie, hydrożele są wykorzystywane w pracach rekultywacji terenów zdegradowanych – dotyczy to między innymi terenów przy elektrowniach, zakładach produkcyjnych, takich jak Pustyni Kaltenbacha czy Miasteczko Śląskie – wskazuje Aneta Mazur, specjalistka ds. produktu w Artagro Polska.
W spółce podkreśla się, że jednym z najczęściej zadawanych pytań, jest to dotyczące możliwości stosowania hydrożelu na różnych glebach. I zawsze jest taka sama odpowiedź: kluczem do sukcesu, bez względu na rodzaj gleby, jest dawka hydrożelu. Gleby gliniaste naturalnie cechuje wysoka pojemność wodna, ale są ciężkie i zbite. W tym wypadku hydrożel wpłynie na ich strukturę oraz dodatkowo zmagazynuje w sobie składniki pokarmowe. W przypadku gleb piaszczystych, luźnych efekty są najlepiej widoczne. Dodatek hydrożelu zwiększa ich pojemność wodną - więcej wody i składników pokarmowych zostanie zatrzymanych w obrębie systemu korzeniowego roślin. Na takich glebach należy użyć wyższych dawek produktu, aby jak najbardziej zwiększyć ich pojemność wodną.
– Przy dozowaniu należy pamiętać, aby produkt znalazł się w obrębie sytemu korzeniowego roślin, gdzie będzie mógł spełniać swoje zadanie. Musi zostać przykryty lub wymieszany z glebą - nie należy stosować go powierzchniowo. W przypadku użycia produktu do podłoży - późniejsze wykorzystanie do wypełniania donic i pojemników - trzeba go dobrze i równomiernie wymieszać w masie substratu. Jeżeli zastosujemy sposób użycia w rząd roślin przy wysiewie nasion, głębokość będzie zależeć od głębokości siewu – wyjaśnia Aneta Mazur.
Obecnie skala produkcji Artagro wynosi 150 ton hydrożelu rocznie. Moce produkcyjne zakładu sięgają jednak 8 tys. ton rocznie i jest on przygotowany na zwiększone zapotrzebowanie na produkt.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...