2010-10-21
W Janikowie został otwarty Zakład Gospodarki Popiołami (ZGP), wspólne przedsięwzięcie Lafarge Cement i Soda Polska Ciech. Jego zadaniem jest separacja popiołów lotnych, powstających w procesie produkcji sody. Pozwala to oszczędzać surowce naturalne i produkować tzw. „zielony cement”.
Przy produkcji sody zużywa się dużo energii cieplnej pochodzącej ze spalania węgla, w wyniku czego powstaje znaczna ilość popiołów jako odpadów w elektrociepłowniach zakładów sodowych. Nie spełniają one jednak parametrów pozwalających używać ich bezpośrednio do produkcji cementu. Dlatego pierwszy raz w Europie kontynentalnej zastosowana została unikatowa technologia firmy Separation Technologies LLC z USA, która pozwala separować popioły i uzyskiwać ich dwa strumienie: o niskiej (ProAsh) i bardzo wysokiej (HiCarbon) zawartości węgla. Te z dużą zwartością węgla, nawet do 40% są powtórnie wykorzystane w elektrociepłowniach Soda Polska Ciech do produkcji energii cieplnej. Popioły lekkie – z zawartością węgla poniżej 5%. – wykorzystywane są jako dodatek do cementu.
– Dzięki tej inwestycji rozwiązano problem składowania popiołów w Soda Polska Ciech, a Lafarge Cement uzyskał pewne, stałe źródło popiołów jako dodatku do cementu o stabilnych parametrach – mówi Krzysztof Bryll, prezes zarządu ZGP. – Ponadto wdrażając innowacyjną technologię przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego, m.in. zmniejszając zużycie surowców naturalnych – dodaje.
Ponowne spalanie popiołów wysokowęglowych powoduje mniejsze wykorzystanie węgla kamiennego do produkcji energii, a zastosowanie popiołów lotnych jako dodatku do cementu zmniejsza zużycie kamienia wapiennego.
Wartość inwestycji to 43 mln zł. Zakład Gospodarki Popiołami na wybudowanie instalacji do separowania popiołów uzyskał dotację z Unii Europejskiej w wysokości 12,3 mln zł. Skorzystał z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Działania 4.6. Wsparcie dla przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie odzysku i unieszkodliwiania odpadów innych niż komunalne”.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...