2024-09-18
Wacker Chemie przedstawił technologię, która pozwala na wyłapywanie dwutlenku węgla w trakcie produkcji krzemu.
Projekt obejmuje pilotażowy test procesu wychwytywania w zakładzie produkcyjnym Wacker w Holla w Norwegii, gdzie kwarc i węgiel są łączone w celu wytworzenia krzemu do wykorzystania w produktach silikonowych. Ta reakcja generuje znaczną część emisji CO2 istotnych dla firmy i jej produktów. Nowo przetestowany proces wychwytywania umożliwia ponowne wykorzystanie lub przechowywanie tego gazu cieplarnianego i zapobiega jego uwalnianiu do atmosfery – jest to kluczowy krok na drodze do produkcji chemikaliów o zerowej emisji netto.
Zakład Wacker w Holla specjalizuje się w produkcji krzemu klasy metalurgicznej, stanowiącego podstawę mikroprocesorów, modułów słonecznych i pełnej gamy silikonów. W zakładzie została zainstalowana mobilna jednostka testowa. Jest to kompletna instalacja do wychwytywania CO2 na małą skalę. Gaz odpadowy, wytwarzany podczas produkcji krzemu, jest przesyłany bezpośrednio do instalacji pilotażowej, w której dwutlenek węgla jest wychwytywany za pomocą procesu chemicznego znanego jako skrubing aminowy. Wykorzystuje on rozpuszczalnik zawierający aminy, który selektywnie ekstrahuje CO2 z mieszaniny gazów. W procesach przemysłowych na dużą skalę CO2 jest następnie uwalniane z rozpuszczalnika przez desorpcję, zanim zostanie schłodzone, skroplone pod ciśnieniem i oczyszczone.
- Po raz pierwszy Wacker zademonstrował metodę skrubingu aminowego do usuwania dwutlenku węgla w jednym ze swoich procesów. Kampania testów pilotażowych, która zakończyła się sukcesem osiągnęła wskaźniki wychwytywania przekraczające 95%. Zespół projektowy dokładnie zbadał i zweryfikował parametry procesu, dostarczając ważnych informacji potrzebnych do wdrożenia na dużą skalę. Przeprowadzono również studium wykonalności inżynieryjnej, które obejmowało opracowanie projektu zakładu, który miałby wychwytywać 180 tys. ton CO2 rocznie. Obliczenia te zostały teraz uzupełnione o dane uzyskane w praktyce. Wyniki badania pilotażowego są dla nas ogromnym sukcesem. Wykazaliśmy, że ta technologia umożliwia skuteczne usuwanie CO2 - powiedział Christian Hartel, dyrektor generalny Wacker.
Wychwytywanie dwutlenku węgla zapobiega jego uwalnianiu do atmosfery jako gazu cieplarnianego. Następnie można go wykorzystać do innych celów, takich jak tworzenie paliw syntetycznych (e-paliw) lub synteza metanolu, czyli materiału wyjściowego do innych procesów chemicznych. Przechowywanie go pod ziemią (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, CCS) jest również możliwą opcją. Projekt stanowi ważny krok na drodze do wdrażania zamkniętych cykli węglowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...