2024-12-17
Koncern INEOS ogłasza przełom we wdrażaniu technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). W Danii rozpoczyna inwestycję w pierwszą pełnoskalową instalację składowania dwutlenku węgla w UE. Ma być to kluczowy krok w łagodzeniu zmian klimatycznych poprzez osiągnięcie wolumenów składowania niezbędnych do wsparcia celów klimatycznych.
INEOS wraz ze swoimi partnerami Harbour Energy i Nordsøfonden podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w projekt „Greensand Future”, w wyczerpanym polu naftowym na duńskim Morzu Północnym, w ramach którego na przełomie 2025 r. i 2026 r. mają się rozpocząć operacje składowania dwutlenku węgla. Będą one przebiegać w całym łańcuchu dostaw, począwszy od emitentów CO2, po logistykę, składowanie i wysyłkę. W ocenie zarządzających koncernem, projekt Greensand Carbon Storage to o wiele lepszy sposób na dekarbonizację Europy niż deindustrializacja. Tym samym Greensand Future stanie się pierwszym działającym w UE obiektem do składowania CO2 mającym na celu łagodzenie zmiany klimatu. Wartość inwestycji to ponad 150 mln euro.
- To przełom w zakresie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Greensand Future będzie pierwszym obiektem do składowania CO2 działającym w UE, wspierającym cele klimatyczne Danii i UE. Nasza platforma umożliwi stopniową rozbudowę pojemności magazynowej w miarę wzrostu wolumenu CO2. Jest ona bezpośrednio stosowana w innych projektach składowania na lądzie i na morzu, przyczyniając się do bardzo potrzebnego globalnego przyspieszenia wdrażania technologii CCS - powiedział Jim Ratcliffe, prezes INEOS.
Greensand Future ma na celu bezpieczne wychwytywanie i trwałe składowanie 400 tys. ton CO2 rocznie na początku, a po rozbudowie do 2030 r. planowany jest wzrost wolumenu CO2, z potencjałem składowania do 8 mln ton CO2 rocznie.
Komisja Europejska oszacowała, że Unia Europejska będzie musiała ustanowić pojemność magazynową dwutlenku węgla wynoszącą 250 milionów ton CO2 rocznie do 2040 r., aby osiągnąć cele Porozumienia paryskiego. CCS jest uważane za kluczową technologię w osiągnięciu celów zerowej emisji netto do 2045 r.
Dwutlenek węgla w pierwszej fazie projektu będzie wychwytywany i skraplany w duńskich zakładach produkcji biometanu, transportowany do portu Esbjerg, a następnie wysyłany przez Royal Wagenborg na pole Nini na duńskim Morzu Północnym w celu bezpiecznego i trwałego składowania.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...