2015-07-15
Koncern INEOS dopina kolejne niezbędne szczegóły na drodze, która umożliwi mu importowanie ze Stanów Zjednoczonych do Europu etanu potrzebnego do produkcji etylenu. W Chinach oddano do użytku pierwsze dwa statki, którymi gaz będzie transportowany przez ocean.
Ceremonia nazwania obiektów pływających – otrzymały one imiona JS INEOS Insight oraz JS INEOS Ingenuity - odbyła się w pobliżu Szanghaju. W ten sposób koncern chemiczny INEOS pozyskał dwa z ośmiu zamówionych przez siebie statków, które umożliwią mu przewiezienie taniego amerykańskiego etanu pozyskiwanego w wyniku rewolucji łupkowej zachodzącej w USA. Etan trafi krakerów w Szkocji i Norwegii, w których INEOS wytwarza etylen. Rocznie koncern transportował będzie, w temperaturze -90 st. C, etan w łącznej ilości 800 tys. ton. Tego typu „wirtualny” rurociąg biegnący przez Atlantyk istnieć ma 15 lat. Oprócz statków INEOS zbudował również dwa potężne terminale importowe, aby w oparciu o nie wysyłać z USA gaz na Stary Kontynent.
- Ta inwestycja ma za zadanie zrewolucjonizować pozycję konkurencyjną INEOS w Europie poprzez zmniejszenie kosztów surowców i energii. Wydarzenie stanowi punkt zwrotny dla firmy i naszych europejskich instalacji petrochemicznych. Wiemy, w jaki sposób gaz łupkowy odmienił amerykański przemysł i wierzymy, że to samo może się stać z branżą chemiczną w Europie. Chcemy codziennie, przez najbliższe 15 lat, przesyłać z USA ponad 40 tys. baryłek etanu dziennie. W ten sposób utrzymamy konkurencyjność przedsiębiorstwa i zagwarantujemy zatrudnienia i nowe inwestycje w UE - stwierdził Jim Ratcliffe, prezes koncernu INEOS.
Każdy statek klasy Dragon umożliwi przewóz skroplonego gazu w ilości ponad 27,5 tys. m3. Koszt budowy trzech pierwszych obiektów to 60 mln dolarów za jeden statek. Pięć pozostałych kosztować będzie 65 mln dolarów każdy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...