2024-07-18
INEOS Inovyn uruchamia dwie pilotażowe fabryki PCW w swoim kompleksie w Jemeppe-sur-Sambre w Belgii, aby przyspieszyć technologie recyklingu tworzywa PCW, które obecnie nie nadaje się do recyklingu mechanicznego. Projekt stanowi część strategicznej inicjatywy „Project Circle”, której celem jest uruchomienie do 2030 roku jednostki przemysłowej o zdolności recyklingu 40 tys. ton rocznie.
- Polichlorek winylu to jeden z tych polimerów, które są najczęściej poddawane recyklingowi w Europie, ale osiągnięcie pełnego obiegu zamkniętego pozostaje złożonym wyzwaniem dla naszej branży. „Project Circle” to ambitny krok w opracowywaniu nowych, zaawansowanych rozwiązań i wspieraniu zielonej transformacji Europy - mówi Geir Tuft, dyrektor generalny INEOS Inovyn,
Obecnie w Europie około 30% odpadów PCW poddaje się recyklingowi mechanicznemu. Project Circle ma ambicję zająć się pozostałymi odpadami, których nie można poddać recyklingowi mechanicznemu, poprzez opracowanie nowych technologii, w tym rozpuszczania, pirolizy i zgazowania.
- Naszym celem jest zapewnienie, aby wszystkie odpady PCW nadawały się do recyklingu i aby nasza pierwsza jednostka przemysłowa była gotowa do roku 2030. W ramach tego procesu uruchomiliśmy dwa pilotażowe zakłady w Jemeppe-sur-Sambre, gdzie znajduje się główne centrum badawczo-rozwojowe INEOS Inovyn. Jednostki te czerpią z doświadczenia technologicznego Vinyloop™ z lat 2002–2018 i zostały zaprojektowane w celu ulepszenia technologii rozpuszczania PCW, która wspiera recykling złożonych odpadów PCW, w tym starszych dodatków - dodaje Geir Tuft.
- Współpraca w całej branży stanowi ważną część „Project Circle” i aby to wspierać, dołączyliśmy do dwóch belgijskich konsorcjów. Pierwsze „CIRC-PVC” obejmuje cały łańcuch, od zbierania odpadów PCW na placach budowy i rozbiórek po produkcję odnowionego PCW niezawierającego starych dodatków. Skupia partnerów przemysłowych i ekspertów z różnych etapów łańcucha wartości.
Drugie konsorcjum „DISSOLV” będzie wspierać rozwój odpadów PCW z podłóg, dywanów i plandek, których obecnie nie można poddać recyklingowi ze względu na obecność włókien tekstylnych i starszych dodatków. Dzięki współpracy w całym łańcuchu wartości możemy wykorzystać naszą wspólną wiedzę specjalistyczną, aby opracowywać szybsze rozwiązania i wprowadzać na rynek więcej produktów pochodzących z recyklingu. Potrzebujemy dobrze prosperującego i konkurencyjnego europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych, który pozwoli nam zwiększyć inwestycje i innowacje w zakresie obiegu zamkniętego i dekarbonizacji - podsumowuje Luc Castin, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w INEOS Inovyn.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...