2015-09-11
Niemiecki koncern Lanxess planuje utworzenie ze swojej flagowej części biznesu, czyli produkcji kauczuków syntetycznych joint venture. Szuka dla tego przedsięwzięcia właściwego partnera. W tej chwili faworytem w tym wyścigu jest szwajcarski INEOS.
Jak dowodzi agencja Reuters, Lanxess już postanowił, że przyszłość dywizji Performance Polymers, będącej największym na świecie producentem kauczuków, to włączenie jej do przedsięwzięcia joint venture z liczącym się producentem petrochemikaliów. W tej chwili, zdaniem agencji, prowadzone są zaawansowane rozmowy z INEOS, a ich finalizacja może nastąpić w przeciągu kilku tygodni. Wcześniej mówiło się o negocjacjach z koncernami Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) oraz rosyjskimi NKNK i Sibur. Były one jednak na tyle trudne, że nie doprowadziły do satysfakcjonującego strony końca. Decydować miały o tym także względy polityczne. W przypadku koncernu z Arabii Saudyjskiej chodziło o niemiecką krytykę łamania przez państwo Saudów praw człowieka, w przypadku firm rosyjskich o konflikt na Ukrainie. W dodatku Saudi Aramco liczyło na przejęcie całego Lanxessa, a w odniesieniu do spółek z Rosji istnieć miała obawa, że Lanxess, jako ich rynkowy rywal, niezbyt skorzysta na takim sojuszu.
Główny cel, jaki przyświeca Lanxessowi, to znalezienie dostawcy butadienu, czyli kluczowego surowca do produkcji kauczuku, tak by być mniej narażonym na wahania jego cen. Właśnie z tego powodu to INEOS staje się atrakcyjną opcją, gdyż jego instalacje petrochemiczne w Niemczech już teraz dostarczają Lanxessowi spore ilości surowca. Jest także INEOS największym w Europie producentem butadienu, a poprzez wspólne przedsięwzięcie z największym producentem kauczuków mógłby poprawić swoje wskaźniki wykorzystywania butadienu na dominującym rynku niemieckim.
Poszukiwanie przez Lanxess partnera dla swoich kluczowych operacji biznesowych zaczęło się ponad rok temu, jako rezultat rynkowej nadpodaży, która mocno dotknęła niemieckie przedsiębiorstwo.
W 2014 r. wynik EBITDA biznesu Performance Polymers wyniósł 392 mln euro. W pierwszym półroczu tego roku wzrósł o 13,4% w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Eksperci twierdzą, że jednostka Performance Polymers Lanxess mógałby zostać wycenione na około sześć razy rocznego wyniku EBITDA.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...