2024-02-05
Hyundai Engineering chce więcej pieniędzy i więcej czasu na zakończenie wszystkich prac w kompleksie Polimery Police, chociaż Grupa Azoty Polyolefins już eksploatuje w trybie ciągłym swoją fabrykę polipropylenu i propylenu.
Hyundai Engineering, jako generalny wykonawca inwestycji w Policach złożył w siedzibie Grupy Azoty Polyolefins dokument dotyczący propozycji zmiany do umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police.
Propozycja zmiany dotyczy przedłużenia terminu zakończenia projektu o dodatkowe 95 dni oraz zwiększenia wynagrodzenia dla generalnego wykonawcy o kwotę 39,772 mln euro. Jest to kolejna propozycja zmiany terminu zakończenia prac w projekcie zgłoszona przez generalnego wykonawcę. Już bowiem 13 listopada 2023 roku Hyundai Engineering złożył podobny dokument. Proponowane wówczas zmiany w Umowie EPC obejmowały jedynie przedłużenie terminu zakończenia projektu o 166 dni (liczone od 31 sierpnia 2023 roku) bez zmian wynagrodzenia.
W nowym dokumencie strona koreańska jako podstawę do wystąpienia o wydłużenie czasu realizacji projektu o kolejne 95 dni i zwiększenie wynagrodzenia wskazuje zdarzenia dotyczące poszczególnych części projektu, które zaistniały na przełomie 2023 i 2024 roku. W ocenie generalnego wykonawcy zdarzenia te skutkowały brakiem możliwości przeprowadzenia etapu uruchomienia instalacji, w celu osiągnięcia zakładanych paramentów gwarantowanych instalacji, a tym samym zakończenia prac w projekcie.
Zgodnie z kontraktem EPC w formule „pod klucz”, to generalny wykonawca jest odpowiedzialny za wykonanie wszystkich prac na każdym etapie projektu, takich jak uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.
Grupa Azoty Polyolefins otrzymała wraz z pismem obszerny komplet dokumentacji, która poddana zostanie analizie i weryfikacji jej zasadności w świetle postanowień Umowy EPC, zgodnie z procedurą przewidzianą w Umowie EPC oraz innych umów łączących spółkę z generalnym wykonawcą, a także okoliczności faktycznych.
Spółka jednocześnie informuje, że mimo opóźnień zgłoszonych przez generalnego wykonawcę, zarówno produkcja polipropylenu, jak i trwające procesy regulacyjne pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych są kontynuowane w trybie ciągłym. Na instalacji do produkcji polipropylenu zostało wykonane po raz pierwszy w historii projektu tzw. „przejście” w trakcie produkcji między różnymi rodzajami gatunków homopolimeru.
W dniu 1 lutego br. z sukcesem przeprowadzony został kilkugodzinny test projektowej maksymalnej wydajności instalacji do produkcji polipropylenu. Potwierdza to gotowość do późniejszego Testu Parametrów Gwarantowanych dla instalacji PP.
Na terenie Morskiego Terminala Gazowego w Policach została przeprowadzona próba podgrzewacza etylenu do instalacji PP do produkcji polipropylenu. Poprawność przeprowadzonych prac potwierdziła możliwość przesyłu wymaganej ilości etylenu do produkcji docelowego portfolio kopolimerów. W tym samym czasie potwierdzono również wydajność kompresora etylenu na instalacji PP, który pracował po raz pierwszy na docelowym medium.
Kopolimery wykorzystywane są w produkcji m.in. wysoko transparentnych cienkościennych opakowań, opakowań produktów spożywczych, artykułów gospodarstwa domowego oraz artykułów sportowych i rekreacyjnych.
W styczniu br. kompleks Polimery Police po raz pierwszy zasilił instalację amoniaku Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police wodorem z własnej produkcji.
Zgłoszona propozycja zmiany terminu zakończenia prac w projekcie może wpłynąć na termin przeprowadzenia testu integralności.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...