2024-12-17
Wytwórnia betonu Holcim Polska w Krakowie, jako pierwsza w kraju, zastosowała nowatorskie rozwiązanie, które znacząco poprawia efektywność energetyczną oraz ogranicza wpływ na środowisko. Dzięki wdrożeniu przemiennika częstotliwości, wraz z modułem zwrotu energii, zakład zmodernizował układ napędowy wózka jezdnego, służącego do produkcji betonu towarowego (RMX), osiągając wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.
Nowa technologia umożliwia odzysk energii przy każdym zjeździe wózka, co oznacza, że silnik zamiast pobierać prąd, produkuje energię elektryczną. Przed modernizacją wózek zużywał około 41A prądu, natomiast obecnie generuje 7A. Dodatkowo, podczas rozruchu, silnik pobiera teraz piętnastokrotnie mniej prądu niż wcześniej. Te zmiany przekładają się na znaczne oszczędności energii i mniejsze emisje CO2, zgodne ze strategią Holcim w zakresie dekarbonizacji budownictwa.
– Modernizacja układu napędowego w naszej betoniarni to kolejny krok w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju. Dzięki innowacyjnym technologiom, nie tylko zwiększamy efektywność operacyjną, ale również redukujemy wpływ naszej działalności na środowisko. To przykład, jak nowoczesne rozwiązania mogą wspierać biznes i ochronę planety – podkreśla Daniel Cekała, dyrektor generalny Betonu i Prefabrykacji w Holcim Polska.
Przeprowadzona modernizacja pozwoliła na precyzyjną kontrolę pracy silnika oraz wydłużenie żywotności kluczowych elementów układu napędowego, takich jak linie, przekładnie czy połączenia mechaniczne. System monitoruje w czasie rzeczywistym parametry pracy silnika, w tym prędkość, moment obrotowy i napięcie, umożliwiając planowanie serwisów i wymian komponentów z wyprzedzeniem, co minimalizuje ryzyko awarii i kosztowne przestoje. Dzięki temu zakład działa sprawniej, przy niższych kosztach utrzymania.
Holcim Polska wdraża technologie i rozwiązania o obniżonym śladzie węglowym, możliwe do zastosowania na każdym etapie życia budynku, od projektowania i budowy po naprawy oraz renowacje. Spółka oferuje m.in. niskoemisyjne cementy z rodziny ECOPlanet dla budownictwa i prefabrykacji (o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM), beton ECOPact (o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy), czy kruszywo z recyklingu ECOSource. W ofercie znajdują się również systemy podłogowe, a także rozwiązania izolacyjne przeznaczone do kompleksowej termomodernizacji.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...