2022-04-14
Grupa Selena, jeden z globalnych liderów sektora chemii budowlanej, wdrożyła nową linię do produkcji biopolimerów. Dzięki niej w zakładach Selena Industrial Technologies w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie produkowane będą innowacyjne tworzywa z naturalnych komponentów.
Grupa Selena była liderem i pierwszą polską dużą firmą koordynującą międzynarodowe konsorcjum, które od 2017 roku realizowało jeden z projektów finansowany ze środków Programu Horyzont 2020 (zarządzanych przez partnerstwo publiczno-prywatne: Circular Bio-based Europe Joint Undertaking). W ramach programu sfinansowano m.in. projekt Biomotive, zrealizowany w ciągu ponad czterech lat przez centrum badawczo-rozwojowe Seleny i jej 15 zagranicznych partnerów. Projekt pozwolił między innymi na opracowanie nowych receptur biopolimerów, jak i wybudowanie instalacji do ich produkcji w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie.
- Spółka od początku działalności stawia w swojej strategii na rozwój i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań dla budownictwa, które są łatwe w użyciu, przyspieszają prace wykonawców i mają pozytywny wpływ na środowisko. W 2019 uruchomiła własne centrum badawczo-rozwojowe w Dzierżoniowie, którego specjaliści opracowali m.in. system do montażu okien Tytan WINS na bazie folii płynnych, znacząco zwiększający efektywność energetyczną budynków. Dziś to centralne laboratorium (dawniej: Selena Labs), po inkorporacji wraz z zakładami Orion i Libra do spółki Selena Industrial Technologies, jest liderem globalnie zintegrowanych prac R&D prowadzonych przez Grupę. Rozpoczęcie produkcji biopolimerów przez Selena Industrial Technologies to ważny krok w kierunku tworzenia produktów ekologicznych i zrównoważonych środowiskowo. Wprowadzanie nowatorskich produktów na rynek to jeden z priorytetów naszej strategii biznesowej, ale też naturalny wybór rozwiązań proekologicznych, zeroemisyjnych i prokonsumenckich. W Grupie Selena od lat stawiamy na projekty realizujące cele zrównoważonego rozwoju, a ostatnio powołaliśmy wydzielony departament, który zadba o stosowanie najwyższych standardów w tym zakresie na każdym poziomie naszej organizacji – mówi Krzysztof Domarecki, główny akcjonariusz Grupy Selena.
Zakłady w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie od początku swojego istnienia stawiały na nowatorskie rozwiązania. Tworzywa na bazie surowców bioodnawialnych, z których powstaną ekologiczne piany montażowe, pianokleje i uszczelniacze dla budownictwa, zostały opracowane i wdrożone przez centrum R&D. W ich produkcji wykorzystywane będą jedynie rośliny nieużytkowe, czyli takie, które nie są wykorzystywane przez człowieka do celów gospodarczych. Zastosowanie roślinnego surowca znacząco zmniejsza emisję CO2.
– Dużą wagę przykładamy do współpracy z wszystkimi instytucjami badawczymi czy organami opiniującymi, a następnie stosujemy się do ich zaleceń. Każdego dnia dbamy o zrównoważony rozwój, neutralność produkcyjną w Polsce i na świecie, bo wierzymy, że tylko w ten sposób zapewnimy przyszłość naszej planecie – podkreśla Piotr Janaszek, dyrektor Oddziału Selena Industrial Technologies.
Nowa instalacja jest w pełni bezpieczna dla środowiska. Ekologiczny produkt będzie wytwarzany w miejscu specjalnie zmodernizowanym, z wykorzystaniem technologii spełniającej rygorystyczne wymagania.
Nowe ekologiczne produkty o wysokich właściwościach izolacyjnych powędrują z zakładów Selena Industrial Technologies w Nowej Rudzie i Dzierżoniowie na wszystkie kontynenty. Zespół ekspertów ds. badań i rozwoju prognozuje, że biotworzywa będą wykorzystywane w przyszłości także w innych branżach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...