2022-01-21
Grupa PCC i niemiecki instytut Fraunhofer podpisały umowy dotyczące długoterminowego wspólnego programu badawczo-rozwojowego w zakresie produkcji kompozytu krzemowo-węglowego, który ma być stosowany jako aktywny materiał anodowy w bateriach litowo - jonowych.
Partnerzy poinformowali, że jako materiał wyjściowy w projekcie wykorzystają krzem, który jest produkowany przez islandzką spółkę zależną PCC BakkiSilicon w sposób zrównoważony i przyjazny dla klimatu. Produkcja krzemu odbywa się z wykorzystaniem 100 % ekologicznej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł geotermalnych. Wytworzony przez PCC metal krzemowy będzie dalej przetwarzany na surowiec w formie proszku o nanometrowej grubości, a następnie integrowany z kompozytem krzemowo-węglowym przy użyciu technologii opracowanej przez Fraunhofer ISE.
- Nasz zakład produkcji metalu krzemowego na Islandii został od początku zaprojektowany jako przyjazny dla klimatu, dzięki wyłącznemu wykorzystaniu zielonej energii elektrycznej. Nowy obszar zastosowań naszego metalu krzemowego będzie ukierunkowany na zwiększenie wydajności akumulatorów litowo-jonowych, zwłaszcza w samochodach elektrycznych doskonale do tego pasuje. Dzięki współpracy z firmą Fraunhofer ISE i jej mocnym stronom, możemy jeszcze bardziej zwiększyć nasz wkład w ochronę klimatu. Jest to kolejny krok w dalszym rozwoju zielonego portfolio Grupy PCC, które pomoże sprostać wyzwaniom stojącym przed naszym społeczeństwem w nadchodzących dekadach – stwierdził Peter Wenzel, prezes zarządu PCC SE.
Innowacyjny, zaawansowany technologicznie materiał jest już opracowywany zgodnie z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego. Aktywny materiał został zaprojektowany w sposób, który pozwala na stosowanie w istniejących technologiach produkcji ogniw jako zamiennik grafitu będącego standardowym materiałem anodowym. Wyższa gęstość energii materiału krzemowo-węglowego zapewnia również niższe koszty produkcji. Obaj partnerzy w tym projekcie wyrazili zamiar doprowadzenia tego rozwiązania do pełnej dojrzałości rynkowej w krótkim czasie.
Oprócz wyjątkowo korzystnego śladu węglowego procesu produkcyjnego, cząsteczki nanokrzemu wytwarzane przez PCC mają również tę zaletę, że pochodzą wyłącznie z Europy. Fabryka metalu krzemowego PCC BakkiSilicon znajduje się na Islandii, podczas gdy 71% światowych zasobów grafitu pochodzi z Chin. Zamknięty łańcuch dostaw w Europie planowany jest również dla dalszych etapów przetwarzania, od produkcji nanocząstek do końcowego materiału krzemowo-węglowego. W ten sposób partnerzy zaoferują klientom bezpieczne i trwałe źródło zaopatrzenia w otoczeniu szybko rozwijającego się europejskiego przemysłu akumulatorowego.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...