2023-10-25
Pozytywne prognozy dla segmentu nawozowego i wbrew oczekiwaniom brak poprawy w biznesie alkoholi oxo to rzeczywistość, z którą zmaga się Grupa Azoty ZAK.
- Ograniczony popyt w poszczególnych segmentach spowodował, że w całym pierwszym półroczu br. Grupa Azoty ZAK – podobnie jak pozostali europejscy producenci branży nawozowo-chemicznej – dostosowywała poziomy produkcji do bieżącego zapotrzebowania. Kluczowym czynnikiem wpływającym na spadek popytu był bezcłowy import na rynek europejski produktów, m.in. z krajów azjatyckich, w których producenci nie są zobligowani do ponoszenia wysokich kosztów polityki klimatycznej. Pod koniec drugiego kwartału w obszarze nawozowym podjęliśmy decyzję o ogłoszeniu cen wykupu dla towarów znajdujących się w przechowaniu, co pozwoliło uzyskać zwiększoną sprzedaż ilościową i wartościową. Aktualnie dostrzegamy pozytywne sygnały z rynku sugerujące odbicie popytu i zwiększanie aktywności zakupowej w segmencie Agro. W Segmencie Oxoplast prognozowana wcześniej poprawa sytuacji rynkowej w Europie nie nastąpiła - region europejski pozostawał najdroższym kosztowo regionem w stosunku do producentów z Azji i USA. Ograniczało to możliwości dla sprzedaży eksportowych - komentuje Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
W ostatnich miesiącach spółka kontynuowała realizację inwestycji w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej, w tym m.in. budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej oraz kompresorowni tlenowej, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej wpływającej na konkurencyjność Grupy Azoty ZAK na poszczególnych rynkach produktowych. Latem w firmie trwały też prace modernizacyjne i remonty oraz wzmożone prace inwestycyjne. Celem powyższych działań była poprawa bezpieczeństwa technicznego oraz utrzymywanie pracy instalacji na odpowiednich obciążeniach, by osiągały planowane zdolności produkcyjne.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...