2016-11-25
30 lat temu uruchomiono w Kędzierzynie – Koźlu wytwórnię alkoholi OXO (2-etyloheksanolu, izobutanolu oraz n-butanolu). Dzisiaj firma może pochwalić się szerokim portfolio produktowym w odniesieniu do plastyfikatorów i alkoholi OXO.
Głównym zastosowaniem plastyfikatorów powstających w Kędzierzynie – Koźlu są dodatki do polichlorku winylu zwiększające elastyczność oraz produkcja powłok, wyrobów gumowych oraz klei i uszczelniaczy. Z kolei alkohole OXO znajdują zastosowanie w plastyfikatorach, rozpuszczalnikach, akrylanach, octanach oraz dodatkach paliwowych.
Jeśli chodzi o poszczególne produkty znajdujące się w ofercie Grupy Azoty ZAK, to podstawowym wyrobem w obszarze plastyfikatorów jest Oxoviflex. Pod tą nazwą kryje się nieftalanowy plastyfikator (tereftalan bis (2-etyloheksylu), będący odpowiedzią spółki na rosnące zainteresowanie rynku przetwórstwa PCW właśnie plastyfikatorami nieftalanowymi. Z powodzeniem może być stosowany w produktach mających bezpośredni kontakt z żywnością i w zabawkach. Powstaje w efekcie reakcji 2-etyloheksanolu z kwasem PTA. W przeciwieństwie do plastyfikatorów ftalanowych, Oxoviflex nie podlega ograniczeniom prawnym i aplikacyjnym. Nie jest także substancją stwarzającą zagrożenie zgodnie z kryteriami klasyfikacji rozporządzenia CLP.
Innym ważnym wyrobem z segmentu plastyfikatorów jest Oxoplast Medica, czyli ftalan bis (2-etyleheksylu). Jest on stosowany przede wszystkim do wyrobu woreczków na krew. Spełnia wszelkie wymogi europejskiej farmakopei. Jednocześnie nie podlega autoryzacji zgodnie z rozporządzeniem REACH ze względu na swoje specjalistyczne zastosowanie.
Znanym kędzierzyńskim plastyfikatorem, najdłużej zresztą produkowanym przez firmę, jest Oxoplast O (ftalan bis (2-etyleheksylu). Znajduje zastosowanie w produkcji farb i lakierów, kabli i przewodów, polichlorku winylu oraz elementach motoryzacyjnych i tekstyliach.
Paletę plastyfikatorów spółki uzupełnia Oxoplast PH (ftalan bis (2-propyloheptylu). Ze względu na swoją niską lotność jest doskonałym rozwiązaniem dla produktów funkcjonujących w otoczeniu wysokich temperatur, takich jak kable i elementy wyposażenia samochodów. Jako plastyfikator wyższego rzędu posiada także dużą odporność na warunki atmosferyczne i dlatego jest wykorzystywany przez producentów zadaszeń i powłok.
Z kolei w odniesieniu do produkcji alkoholi OXO flagowym wyrobem Grupy Azoty ZAK jest 2-etyloheksanol. To główny alkohol powstający w kędzierzyńskiej wytwórni OXO. Cieszy się dużą popularnością wśród wytwórców dodatków paliwowych, plastyfikatorów i akrylanów.
Drugim co do wielkości prowadzonej w Kędzierzynie – Koźlu produkcji alkoholi OXO jest n-butanol. Spełnia on wszystkie wymogi w zakresie przetwórstwa do akrylanów, octanów, rozpuszczalników oraz innych substancji stosowanych głównie w przemyśle farb i lakierów.
Produktem przetwórstwa aldehydu masłowego jest natomiast izobutanol. Jego podstawowym przeznaczeniem są rozpuszczalniki lub mieszanki rozpuszczalnikowe stosowane w farbach i lakierach oraz żywicach.
Podstawowym półproduktem w produkcji alkoholi OXO w Grupie Azoty ZAK jest zaś aldehyd n-masłowy. Poza wewnętrznym przetwórstwem produkt ten jest oferowany odbiorcom używającym go do produkcji rozpuszczalników, estrów, kwasów organicznych i żywic. Aldehyd masłowy jest zarejestrowany zgodnie z REACH i może być stosowany wyłącznie do syntezy chemicznej.
Jeszcze innym półproduktem wykorzystywanym w Grupie Azoty ZAK w syntezie alkoholi OXO jest aldehyd izomasłowy. Bezpośrednim produktem jego przetwórstwa na instalacjach spółki jest izobutanol. Oprócz tego zastosowania klienci Grupy Azoty ZAK używają go do dalszego przetwórstwa w kierunku estrów, żywic i amin.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...